Zamknij

Nie żyje Czon Du Hwan. "Jego rządy naznaczone były brutalnością i represjami"

23.11.2021 07:33
Nie żyje Czon Du Hwan. "Jego rządy naznaczone były brutalnością i represjami"
fot. Yonhap /Associated Press /East News

Czon Du Hwan nie żyje. Były prezydent Korei Południowej zmarł w wieku 90 lat na chorobę nowotworową. W 1996 roku Czon Du Hwan został skazany na karę śmierci, ale rok później wyrok zmieniono na dożywocie. W 1997 roku został ułaskawiony przez prezydenta Kim Young-sama.

Czon Du Hwan nie żyje. Były prezydent Korei Płd. zmarł we wtorek na chorobę nowotworową w Seulu. Czon Du Hwan przed objęciem funkcji prezydenta pełnił faktyczną władzę w kraju, będąc najpierw szefem dowództwa bezpieczeństwa armii, a następnie dyrektorem Koreańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej.

W maju 1980 roku brutalnie stłumił protesty studentów w Gwangju, którzy demonstrowali przeciwko wojskowej dyktaturze w Korei Płd. Siedmioletnia prezydentura Czon Du Hwana była naznaczona brutalnością i politycznymi represjami.

Czon Du Hwan nie żyje. Były prezydent Korei Płd. zmarł w wieku 90 lat

9 października 1983 roku Czon Du Hwan był celem nieudanego zamachu na jego życie. Podczas wizyty w Rangunie w Birmie próbowali go zabić agenci Korei Północnej, którzy eksplodowali bombę, umieszczoną w mauzoleum, które zwiedzała południowokoreańska delegacja. Zginęło 21 osób, w tym przedstawiciele rządu Korei Płd.

W 1988 roku wycofał się z polityki, a w 1995 roku został oskarżony o przyjmowanie łapówek podczas pełnienia urzędu prezydenta. Podczas procesu zarzuty poszerzono o zdradę stanu w związku z działaniami, związanymi z zamachem stanu w 1979 oraz masakrą w Gwangju w 1980 roku.

W 1996 roku Czon Du Hwan został skazany na karę śmierci, ale rok później wyrok zmieniono na dożywocie. W 1997 roku został ułaskawiony przez prezydenta Kim Young-sama.

RadioZET.pl/ PAP