Zamknij

Zamach na katolicką katedrę w Jolo. Kilkadziesiąt osób nie żyje

Redakcja
27.01.2019 08:44
filipiny zamach
fot. PAP/EPA/WESTMINCOM / HANDOUT

Co najmniej 27 osób zginęło, a 77 osób jest rannych w wyniku dwóch wybuchów, które wstrząsnęły katolicką katedrą na zamieszkiwanej w większości przez muzułmanów wyspie Jolo, na południu Filipin - poinformował szef policji. Wśród ofiar są wierni, a także żołnierze, którzy ochraniali kościół.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pierwsza bomba została zdetonowana wewnątrz Wikariatu Apostolskiego katedry w Jolo w prowincji Sulu na wyspie Mindanao na południu kraju, tuż po godzinie 8.45 czasu miejscowego, a druga wybuchła niedaleko od wejścia do katedry, na parkingu. Drugi wybuch nastąpił, gdy na miejsce zdarzenia przybyli policjanci i wojsko.

Do zamachu dotychczas nikt się nie przyznał, ale władze podejrzewają, że jego sprawcą była islamska grupa terrorystyczna Abu Sajaf. Wyspa Jolo jest siedzibą tego radykalnego ugrupowania muzułmańskiego, które, zdaniem ekspertów ma powiązania z siatką al-Kaidy. 

Do zamachu doszło niespełna tydzień po tym, jak wyborcy poprali w referendum utworzenie autonomicznego regionu Bangsamoro, zamieszkałego w większości przez muzułmanów. Mieszkańcy archipelagu Sulu, do którego należy wyspa Jolo, byli przeciw tej inicjatywie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/New York Times/MK