Oceń
Cumbre Vieja jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na Wyspach Kanaryjskich. Miały tu miejsce dwie z trzech ostatnich erupcji odnotowanych na hiszpańskim archipelagu wysp - w 1949 i 1971 roku.
Agencja EFE poinformowała, że wybuch wulkanu został poprzedzony trwającymi ponad tydzień "tysiącami" wstrząsów sejsmicznych w okolicy. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania ukazujące wybuch wulkanu.
Hiszpania. Wybuchł wulkan Cumbre Vieja. Erupcję poprzedziły "tysiące" wstrząsów
Instytut Wulkanologiczny Wysp Kanaryjskich (Involcan) poinformował na krótko przed wybuchem wulkanu, że na wyspie odnotowano wstrząs o magnitudzie 4,2, największy od ponad tygodnia, kiedy rozpoczęła się aktywność sejsmiczna w regionie. Eksperci zalecili wtedy prewencyjne ewakuowanie zagrożonej ludności.
W pierwszej kolejności rozpoczęto ewakuowanie osób o ograniczonej mobilności z zagrożonych gmin. Szacunkowo ewakuacja może objąć ponad 1000 osób z kilku gmin. W niedzielę lokalne władze zamknęły leśne szlaki i trasy turystyczne oraz odwołały wydarzenia kulturalne. Kontrolowane są drogi, a wiele z nich częściowo zamknięto dla ruchu.
Od ub. piątku 10 września na wyspie odnotowano ponad 25 tys. wstrząsów sejsmicznych. Ciśnienie zbierającej się pod powierzchnią magmy w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja spowodowało podniesienie się tej części wyspy o 15 cm.
W 2011 roku doszło do podwodnego wybuchu wulkanu blisko wybrzeży sąsiadującej z La Palmą wyspy El Hierro, co nastąpiło po wielu tygodniach intensywnej aktywności sejsmicznej.
RadioZET.pl/PAP
Oceń artykuł