Zamknij

Kolejne państwo, wzorem Polski, chce ograniczyć handel w niedzielę

Redakcja
22.06.2018 10:29
Kolejne państwo, wzorem Polski, chce ograniczyć handel w niedzielę
fot. Shutterstock

Wzorując się na Polsce, Sejm Litwy w czwartek w pierwszym czytaniu przyjął poprawki do kodeksu pracy zakładające, że duże centra handlowe będą zamknięte w ostatnią niedzielę miesiąca i dni świąteczne.

– Proponujemy model, jaki został zastosowany u naszych sąsiadów, w Polsce, gdy w ostatnią niedzielę miesiąca oraz w dni świąteczne duże centra handlowe są zamknięte – powiedział inicjator poprawek, poseł partii Porządek i Sprawiedliwość Remigijus Żemaitaitis.

Ograniczenie handlu w niedzielę

Projekt ustawy we czwartek poparło 76 posłów w 141-osobowym Sejmie, przeciwko głosował jeden poseł, sześciu wstrzymało się od głosu.

Spytali kasjerów, czy popierają zakaz handlu w niedzielę. Jest pełny raport

Jeżeli Sejm jesienią, podczas finalnego głosowania zaaprobuje propozycję posła Żemaitisa, ograniczenie handlu zacznie obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku.

W uzasadnieniu proponowanej nowelizacji kodeksu pracy wskazuje się, że każdy pracownik sektora handlowego ma prawo do spędzenia czasu z rodziną w dni świąteczne.

Zobacz także

Według danych instytutu badań opinii społecznej Spinter Tyrimai 70 proc. mieszkańców Litwy popiera zakaz pracy centrów handlowych w dni świąteczne.

Dane litewskiego zakładu ubezpieczeń społecznych Sodra wskazują, że na Litwie w sektorze handlu zatrudnionych jest około 61 tys. osób. Jest to druga pod względem liczby pracowników grupa zawodowa w kraju. Na pierwszym miejscu są kierowcy z liczbą około 68 tys.

RadioZET.pl/PAP/KM