Zamknij

Trwa ludobójstwo w Mariupolu. "Nacierają bez przerwy od 12 godzin"

02.03.2022 10:52

- Dziś trwa ludobójstwo narodu ukraińskiego, z ludnością rosyjskojęzyczną włącznie - powiedział w środę mer Mariupola Wadym Bojczenko. Następnie zwrócił się do ukraińskiego sztabu generalnego o wsparcie zbrojne z powodu kontynuowanych rosyjskich ataków na miasto.

Trwa ludobójstwo w Mariupolu. Nie możemy zabrać rannych z ulic, bo ostrzał się nie kończy
fot. AP/Associated Press/East News

Wojna w Ukrainie trwa siódmy dzień. Rosjanie atakują nie tylko armię, ale zabijają także ludność cywilną. Giną kobiety i dzieci. W środę nad ranem wojska rosyjskie ostrzelały szpital położniczy w Mariupolu – poinformowała rada miejska w Telegramie. We Lwowie kobieta po cesarskim cięciu i jej nowo narodzony syn byli ewakuowani do schronu z powodu alarmu przeciwlotniczego.

W środę mer Mariupola Wadym Bojczenko zwrócił się do ukraińskiego sztabu generalnego o wsparcie zbrojne z powodu kontynuowanych rosyjskich ataków na miasto. Nazwał je "ludobójstwem narodu ukraińskiego".

Ludobójstwo w Ukrainie. Rosja zabija cywilów w Mariupolu

Agencja informacyjna Interfax-Ukraina poinformowała, że mer Mariupola Wadym Bojczenko prosi o pomoc, bo wróg atakuje bez przerwy od kilkunastu godzin. Niszczy mieszkania, domy, całą infrastrukturę miejską.

Wróg, który nadszedł, nie przyszedł z misją, którą deklaruje, ale przyszedł nas schwytać, zniewolić i zniszczyć. Dziś trwa ludobójstwo narodu ukraińskiego, z ludnością rosyjskojęzyczną włącznie. Nacierają bez przerwy od 12 godzin. Doszło do całkowitego zniszczenia infrastruktury mieszkalnej, są zabici i ranni. Nie możemy nawet dzisiaj zabrać rannych z ulic, domów i mieszkań, bo ostrzał się nie kończy Wadym Bojczenko, mer Mariupola

Ukraińska policja przekazała w środę, że wraz z Siłami Zbrojnymi Ukrainy kontynuuje obronę miasta. W oficjalnym oświadczeniu podano, że walki o Mariupol trwają. Jednostki Gwardii Narodowej bronią miasta wraz z Siłami Zbrojnymi Ukrainy. Niszczone są przede wszystkim pojazdy i jednostki armii rosyjskiej.

Z kolei policja poinformowała, że Ukraińcy zniszczyli rosyjski pojazd pancerny Lynx i samochód ciężarowy Kamaz we wsi Stary Krym pod Mariupolem. Za pomocą rozpoznania lotniczego wykrywane są ruchy sił rosyjskich.

RadioZET.pl/PAP/Interfax-Ukraina

Osoby, które mają chęć i możliwość udzielenia wsparcia Ukrainie mogą wziąć udział w zbiórce Radia ZET na rzecz ofiar wojny. 

Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje na żywo