Zamknij

"Polska próbuje rozpętać III wojnę światową". Kreml wzmacnia propagandę

02.09.2022 15:45

Propaganda rosyjska w ostatnim czasie wzmacnia przekaz wymierzony w Polskę – podkreślił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Kreml chce wmówić obywatelom, że Polska próbuje rozpętać III wojnę światową.

Władimir Putin
fot. Pool Sputnik Kremlin/Associated Press/East News

Rosja kontynuuje działania dezinformacyjne przeciwko Polsce, Zachodowi i Ukrainie. "Ataki informacyjne należy traktować jako element działań wojennych związanych z inwazją Rosji w Ukrainie. Działania koncentrują się na kilku stałych liniach narracyjnych i są kierowane do różnorodnych odbiorców" – wyjaśnił Stanisław Żaryn.

Propaganda Kremla: Polska próbuje rozpętać III wojnę światową

Przekaz kierowany do Rosjan pokazuje świat Zachodu jako zagrożenie, a Kreml utwierdza rosyjskie społeczeństwo w przekonaniu, że Rosja jest zagrożona i musi się bronić przed Zachodem, bo inaczej przestanie istnieć. Według Żaryna w ostatnim czasie propaganda realizująca ten wątek wykorzystywała m.in. zamach na Darię Duginę do mobilizowania społeczeństwa i wskazywania, że jest ona "męczennicą", której ofiara wzmacnia Rosję.

"Do utrzymywania mitu zagrożonej Rosji wykorzystuje się antypolską kampanię, która jest wciąż prowadzona przez Kreml. Polska jest oskarżana o «rusofobię», wciąganie NATO w wojnę i próbę rozpętania III wojny światowej" – podkreślił Żaryn.

Według rzecznika MKSS propaganda rosyjska wzmacnia w ostatnim czasie przekaz wymierzony w Polskę. "Kreml pokazuje, że nasz kraj jest liderem «rusofobii» w Europie, a polityka władz RP szkodzi Polakom i Polsce" – wskazał. "W rosyjskim społeczeństwie Polska jest przedstawiana jako jeden z głównych wrogów" – dodał rzecznik.

Ponadto, jak tłumaczył Żaryn, w ramach oddziaływania na odbiorców w Polsce i Ukrainie rosyjska propaganda kontynuuje próby wytworzenia wrogości między Polakami i Ukraińcami. "Formułuje oskarżenia, nagłaśnia animozje, licząc na wytworzenie sporów między społeczeństwami" – wyliczył.

loader

RadioZET.pl/PAP