Zamknij

Płonie lotniskowiec. Nad okrętem kłęby czarnego dymu, kilka osób zaginionych

12.12.2019 09:32
Płonie lotniskowiec. Nad okrętem kłęby czarnego dymu, kilka osób zaginionych
fot. AP/East News

Na rosyjskim lotniskowcu Admirał Kuzniecow doszło do pożaru w trakcie prac remontowych na tej jednostce w Murmańsku. Liczba osób poszkodowanych waha się - według różnych źródeł - od jednej do pięciu. Jedna osoba jest zaginiona - podały w czwartek media w Rosji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pożarokrętu lotniczego w Rosji. Według pierwszych doniesień ogień wybuchł w jednej z komór na drugim pokładzie lotniskowca. Widać było wydobywający się gęsty czarny dym. Później poinformowano, że powierzchnia pożaru wynosi 120 metrów kwadratowych i że akcja gaśnicza prowadzona jest według drugiego poziomu trudności, co w tej skali oznacza podwyższony poziom trudności. O większej powierzchni pożaru - 600 metrów kwadratowych - informuje dziennik "Kommiersant".

Zobacz także

Agencja TASS powiadomiła o pięciu osobach poszkodowanych i o jednej, którą uznano za zaginioną, ponieważ nie udało się z nią nawiązać kontaktu. Osoba ta znajdowała się w ładowni okrętu; trwa akcja poszukiwawcza. Agencja Interfax podała, że jedna osoba jest poszkodowana, a jedna - zaginiona.

Na pokładzie było kilkaset osób

Na pokładzie Admirała Kuzniecowa znajdowało się ponad 400 robotników.

Zobacz także

Źródła, na które powołał się Interfax przypuszczają, że płonie olej napędowy. Przyczyną pożaru mogło być nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa - ocenia TASS.

W październiku 2018 roku doszło do niewłaściwego zatopienia doku, w którym remontowany był w Murmańsku Admirał Kuzniecow. Dwie osoby zginęły. Na pokład okrętu podczas wypadku upadł ciężki żuraw dźwigowy, ale resort obrony zapewniał, że nie doszło do znacznych uszkodzeń. Zapowiadano wtedy, że remont lotniskowca zakończy się zgodnie z planem w 2022 roku.

Zobacz także

Admirał Kuzniecow, jedyny rosyjski lotniskowiec i największy okręt rosyjskiej marynarki wojennej, ma do końca 2022 roku przejść m.in. modernizację systemu instalacji elektrycznej, uzbrojenia radiotechnicznego i środków obrony przeciwlotniczej.

Zobacz także

Przed rozpoczęciem prac remontowych jednostka uczestniczyła w działaniach w ramach rosyjskiej operacji wojskowej w Syrii.

RadioZET.pl/TASS/PAP