Zamknij

Rosja zatopiła statek handlowy na Morzu Czarnym. Kolejne 200-300 „uwięzionych”

17.03.2022 15:06
dym wydobywający się ze statku
fot. KAROL SEREWIS/East News. Zdjęcie poglądowe

Władze Urzędu Morskiego Panamy (AMP) ogłosiły, że wskutek działań zbrojnych na Morzu Czarnym ostrzelane i uszkodzone zostały trzy płynące pod banderą tego kraju statki handlowe. Jeden z nich zatonął. Atak na statki został przeprowadzony przez rosyjskie siły zbrojne.

Wojna w Ukrainie toczy się także na morzu. Do historii przeszły doniesienia o postawie ukraińskich obrońców z Wyspy Węży, Rosja atakuje także statki handlowe próbujące opuścić Morze Czarne. Panama poinformowała o ostrzelaniu przez rosyjskie siły zbrojne trzech statków.

Podczas środowej konferencji prasowej w mieście Panama szef Urzędu Morskiego Panamy Noriel Arauz potwierdził, że jeden ze statków uszkodzonych rosyjskimi pociskami zatonął. To nie pierwszy przypadek, gdy Rosjanie atakują statki pływające pod innymi niż ukraińska banderami.

Rosja ostrzelała trzy panamskie statki handlowe. Jeden z nich w wyniku uszkodzeń zatonął

Arauz, który odmówił podania nazwy uszkodzonych przez Rosjan statków, wyjaśnił, że AMP jest w kontakcie z innymi 10 jednostkami pływającymi pod banderą Panamy, które z powodu wojny w Ukrainie nie mogą opuścić basenu Morza Czarnego.

Panama podała, że załoga zatopionego statku przeżyła atak. - Jego załogę udało się uratować (…). Bezpieczni są też członkowie załogi dwóch innych ostrzelanych jednostek – przekazał Arauz.

- Według naszych ustaleń na Morzu Czarnym jest obecnie około 200-300 statków, którym Rosja odmawia możliwości opuszczenia tego akwenu – dodał Arauz.

Szef AMP wyjaśnił, że „uwięzione” na Morzu Czarnym jednostki pod banderą Panamy to głównie statki handlowe transportujące różnorodne surowce, m.in. zboże, drewno, nawozy sztuczne, cement oraz minerały.

Trwa wojna w Ukrainie. Każda wojna to nie tylko konflikt polityczny i militarny. To przede wszystkim niewinne ofiary i ludzie, którzy tracą wszystko. Fundacja Radia ZET prowadzi dla nich akcję pomocową.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie na żywo:

C