Zamknij

Ukraina rozmawia z Rosją. Negocjacje pomogą zakończyć wojnę?

28.02.2022 12:19

W Białorusi rozpoczęły się pierwsze ukraińsko-rosyjskie rozmowy. "Najważniejsza kwestia w rozmowach to niezwłoczne przerwanie ognia i wyprowadzenie wojsk z terytorium Ukrainy" - przekazała w komunikacie strona ukraińska. Prezydent Wołodymyr Zełeński mówił, że "nie bardzo wierzy w rezultat rozmów", ale przyznał jednocześnie, że należy wykorzystać każdą szansę na zakończenie wojny.

rozmowy ukraina rosja
fot. Twitter: Nexta

Na granicy ukraińsko-białoruskiej rozpoczęły się rozmowy między Rosją a Ukrainą. "Najważniejsza kwestia w rozmowach to niezwłoczne przerwanie ognia i wyprowadzenie wojsk z terytorium Ukrainy" - przekazała w komunikacie strona ukraińska.

Na miejscu obecne są delegacje obu państw. W skład ukraińskiej delegacji wchodzą: przewodniczący frakcji "Sługa Ludu" David Arachamia, minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, doradca Szefa Gabinetu Prezydenta Michaił Podolyak, pierwszy zastępca przewodniczącego ukraińskiej delegacji do Trójstronnej Grupy Kontaktowej Andrey Kostin, poseł do Parlamentu Europejskiego Rustem Umerow i wiceminister Spraw Zagranicznych Ukrainy Nikołaj Tochicki.

Z kolei w skład delegacji rosyjskiej wchodzą: przewodniczący delegacji Władimir Medininski, ambasador Rosji na Białorusi Borys Gryzłow, poseł Leonid Słucki, wiceminister spraw zagranicznych Andriej Rudenko i wiceminister obrony Aleksander Fomin.

Negocjacje Ukraina - Rosja w Białorusi

- Jako prezydent mam obowiązek wykorzystać każdą szansę, nawet najmniejszą, by zakończyć tę wojnę – powiedział w niedzielę Wołodymyr Zełenski, nawiązując do swej zgody na negocjacje z Rosją na granicy ukraińsko-białoruskiej.

- Powiem otwarcie. Nie bardzo wierzę w rezultat tych rozmów, ale niech spróbują – przyznał Zełenski. - Żeby potem żaden obywatel Ukrainy nie miał żadnych wątpliwości, że ja, jako prezydent, nie próbowałem zatrzymać wojny, gdy była choćby najmniejsza, ale jednak szansa – wyjaśnił.

Kancelaria prezydenta Ukrainy informowała na Telegramie, że delegacja ukraińska spotka się z rosyjską bez warunków wstępnych na granicy ukraińsko-białoruskiej, w pobliżu rzeki Prypeć.

Wojna w Ukrainie. Rosja ponosi dotkliwe straty

Informacje o okrążeniu Kijowa przez siły wroga to fake – powiedział w poniedziałek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, cytowany przez media ukraińskie. - Rosjanie mogą o tym tylko marzyć – powiedział Podolak o rzekomym otoczeniu miasta.

- Kijów jest pod pełną kontrolą ukraińskich wojsk. Wjazd do miasta jest możliwy – powiedział Podolak, przyznając jednocześnie, że na obrzeżach miasta toczyły się walki.

Rosyjska armia przez cztery pierwsze dni inwazji na Ukrainę straciła m.in. 191 czołgów, 29 samolotów, 29 śmigłowców, trzy bezzałogowe statki powietrzne i pięć systemów obrony przeciwlotniczej - poinformowała w poniedziałek na Facebooku wiceminister obrony Ukrainy Anna Malar. Straty w ludziach po stronie rosyjskiej wyniosły 5300 osób.

Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje na żywo

RadioZET.pl