Zamknij

Zakażone ptaki dolecą do Polski. Mogą być ich nawet tysiące

29.10.2020 12:02
Ptaki zakażone ptasią grypą lecą do Polski
fot. rck_953/Shutterstock

Zakażone ptaki lecą do Polski – ostrzega Główny Inspektorat Weterynarii. Do naszego kraju może mogą dolecieć nawet tysiące osobników, niosących ryzyko zakażenia wysoce zjadliwym wirusem ptasiej grypy.

Zakażone ptaki mogą dolecieć do Polski ze Wschodu. Oficjalne ostrzeżenie w tej sprawie wydał Główny Inspektorat Weterynarii.

Komunikat w tej sprawie najpierw opublikował Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Informuje on o wystąpieniu wysoce zjadliwej ptasiej grypy u grupy ptactwa lecących ze Wschodu.

Zobacz także

Ogniska ptasiej grypy w ostatnim czasie odnotowano w zachodniej Rosji i Kazachstanie.

"Region ten jest znanym jesiennym szlakiem migracji dzikiego ptactwa wodnego do Europy, co sprzyja ryzyku wystąpienia nowych ognisk grypy ptaków w Europie, w tym w Polsce" - napisano na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Zakażone ptaki dolecą do Polski. Mogą być ich nawet tysiące

Jak z kolei czytamy na portalu nto.pl, ze względu na ochłodzenie temperatury ptactwo zaczęło migrować w okolice basenu Morza Śródziemnego. Lecąc w te rejony jednak zatrzymać się mogą w Polsce, m.in. na terenie Opolszczyzny.  Dokładniejszych informacji w tym zakresie udzielił prezes opolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Marek Wisła. Jak stwierdził, miejscem gromadzenia się migrującego ptactwa jest przede wszystkim Odra oraz akweny, takie jak np. Turawa.

Zobacz także

Przed zjawiskiem też ostrzega Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kędzierzynie Koźlu.

piwkedzierzyn

fot. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kędzierzynie Koźlu

"Zagrożenie jest realne w związku z odnotowaniem licznych ognisk choroby na terytorium zachodniej Rosji i Kazachstanu, czyli na obszarach, skąd na teren Europy migrują dzikie ptaki" – informuje na stronie internetowej.

Zobacz także

Ten sam inspektorat wystosował komunikat, skierowany głównie do hodowców drobiu  - ponieważ to dla nich ptaki są największym zagrożeniem. Chodzi o stosowanie zasad właściwej bioasekuracji. Obowiązuje nakaz zgłaszania inspekcji weterynaryjnej w przypadku zbyt dużej ilości padłych osobników ptactwa z rodziny blaszkodziobych, krukowatych czy drapieżnych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/nto.pl/wp.pl/Główny Inspektorat Weterynarii