Zamknij

Las Vegas: Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych strzelaniny na koncercie

Redakcja
02.10.2017 18:14
Las Vegas: Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych strzelaniny na koncercie
fot. PAP/EPA

Do co najmniej 58 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych strzelaniny na koncercie country w Las Vegas, podczas gdy liczba osób z obrażeniami wzrosła do 515 - poinformowała w poniedziałek miejscowa policja.

Poprzednio informowano o co najmniej 50 zabitych i ponad 400 rannych.

Narodowe przesłanie jedności

Prezydent USA Donald Trump w poniedziałkowym wystąpieniu w związku z atakiem w Las Vegas skierował do Amerykanów przesłanie jedności i pokoju. Atak określił jako "przejaw czystego zła".

- Naród amerykański "łączy się w smutku, szoku i żałobie" - powiedział Trump na specjalnej konferencji prasowej w Waszyngtonie.

- Naszej jedności nie zniszczy zło, łączących nas więzów nie zerwie przemoc. Choć naród amerykański odczuwa dziś wielki gniew z powodu bezsensownej śmierci naszych rodaków, to definiuje nas nasza miłość - podkreślił.

- W chwilach tragicznych i strasznych Ameryka się jednoczy, zawsze tak było - dodał.

Amerykański przywódca pochwalił pracę służb ratunkowych i policji, dzięki którym - jak zaznaczył - bilans ofiar nie okazał się jeszcze wyższy. Poinformował też, że nakazał opuszczenie do połowy masztu flag przed Białym Domem i budynkami państwowymi, wojskowymi oraz placówkami dyplomatycznymi w kraju i za granicą do zachodu słońca w piątek.

Trump zapowiedział, że w środę uda się do Las Vegas, by spotkać się z rodzinami ofiar ataku i przedstawicielami służb ratunkowych. Bliskim osób zabitych w strzelaninie złożył kondolencje.

- Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie bólu, jaki (te osoby) muszą teraz odczuwać, nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie ich poczucia straty - powiedział. Zapewnił bliskich ofiar o swojej modlitwie i wsparciu.

Wcześniej w poniedziałek zarówno Trump, jak i pierwsza dama Melania Trump złożyli kondolencje bliskim ofiar na Twitterze.

Zobacz także

Co najmniej 50 osób zginęło, a ponad 400 zostało rannych w niedzielę wieczorem (poniedziałek w Polsce), kiedy napastnik otworzył ogień z hotelowego pokoju do zgromadzonych pod gołym niebem uczestników koncertu country w Las Vegas. Sprawca popełnił samobójstwo

Według policji na razie niejasne są motywy postępowania napastnika i nie ma przesłanek wskazujących na terrorystyczne podłoże ataku. Sprawca został zidentyfikowany jako 64-letni Amerykanin Stephen Paddock, który mieszkał niedaleko Las Vegas i zdaniem policji najprawdopodobniej działał w pojedynkę.

Zobacz także

Do ataku przyznała się dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS), nie przedstawiając jednak dowodów na poparcie swych słów. Zdaniem cytowanych przez agencję Reutera dwóch wysokich rangą przedstawicieli władz USA dotąd nic nie sugeruje, by sprawca ataku rzeczywiście był powiązany z międzynarodową organizacją zbrojną, pojawiły się za to przesłanki świadczące o jego problemach psychicznych.

RadioZET.pl/PAP/DG

C