Zamknij

Niezwykłe znalezisko w Egipcie: wielki posąg faraona Ramzesa

Redakcja
14.03.2017 14:08
Niezwykłe znalezisko w Egipcie: wielki posąg faraona Ramzesa
fot. Sputnik/East News

Do niecodziennego odkrycia doszło w slumsach w Kairze. Egipscy i niemieccy naukowcy odnaleźli fragmenty mierzącego osiem metrów posągu przedstawiającego prawdopodobnie Ramzesa II. Faraon rządził Egiptem ponad 3 tysiące lat temu.

Ramzes II to jeden z najsłynniejszych władców z czasów starożytnych. Na początku marca okazało się, że posąg z jego podobizną przez wieki leżał zatopiony w wodach gruntowych w biednej dzielnicy Kairu. Niegdyś w tym miejscu znajdowało się miasto Heliopolis. Tam też można znaleźć pozostałości świątyni Ramzesa, która została zniszczona w czasie wojen grecko-rzymskich.

- Znaleźliśmy popiersie, dolne fragmenty głowy, koronę, fragmenty jednego z uszu i oczu - mówi Khaled al-Anani, egipski minister do spraw starożytności. 

Mimo że nadal nie ma pewności, czy monument faktycznie przedstawia Ramzesa, znalezisko już okrzyknięto jednym z najważniejszych odkryć w historii.

Ramzes II jest jednym z najbardziej znanych władców Starożytnego Egiptu. Rządził nad Nilem od 1279 do 1213 r. p.n.e. Na kartach historii zapisał się jako ten, który doprowadził państwo do wielkiego bogactwa i umocnił czasy świetności. 

RadioZET.pl/KM