Zamknij

Przewrót w Wenezueli. Lider opozycji ogłosił się tymczasowym prezydentem. Uznał go Trump

Redakcja
23.01.2019 20:12
Przewrót w Wenezueli. Lider opozycji ogłosił się tymczasowym prezydentem. Uznał go Trump
fot. PAP

Lider wenezuelskiej opozycji, przewodniczący parlamentu Juan Guaido ogłosił się w środę tymczasowym prezydentem kraju. Uczynił to przed tłumem kilku tysięcy wiwatujących na jego cześć manifestantów w stolicy kraju Caracas. Guaido został uznany m.in. przez Donalda Trumpa i Organizację Państw Amerykańskich.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Kryzys polityczny w Wenezueli pogłębia się.  35-letni polityk podniósł prawą rękę i powiedział, że "formalnie przejmuje odpowiedzialność krajowego organu wykonawczego" - podała agencja Associated Press.

Demonstranci wyszli w środę na ulice wielu wenezuelskich miast, żądając ustąpienia socjalistycznego prezydenta Nicolasa Maduro i jego rządu. 

Zobacz także

Prezydent USA Donald Trump uznał w środę lidera opozycji i przewodniczącego parlamentu Wenezueli Juana Guaido za "tymczasowego prezydenta" tego południowoamerykańskiego kraju. Kilka minut wcześniej Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli.

W oświadczeniu Trump powiedział, że użyje "pełni władzy ekonomicznej i dyplomatycznej Stanów Zjednoczonych w celu wywarcia presji, żeby przywrócić demokrację w Wenezueli".

Amerykański przywódca zachęcił inne rządy państw zachodniej półkuli, by również uznały Guaido.

Juan Guaido uznany przez OPA

Guaido został uznany także przez Organizację Państw Amerykańskich. Organizacja Państw Amerykańskich (OPA) z siedzibą w Waszyngtonie powstała w 1948 roku. W jej skład wchodzą wszystkie państwa Ameryki poza terytoriami należącymi do państw europejskich. OPA jest uważana za jeden z trzech filarów systemu bezpieczeństwa panamerykańskiego – obok Paktu z Rio i Paktu z Bogoty.

RadioZET.pl/PAP/BM