Zamknij

Nie żyje Ian Brady. Najbardziej brutalny morderca na Wyspach

Redakcja
16.05.2017 17:03
Nie żyje Ian Brady. Najbardziej brutalny morderca na Wyspach
fot. Youtube

W poniedziałek (15 maja) w pilnie strzeżonym ośrodku dla psychicznie chorych zmarł Ian Brady. Znany jako morderca z wrzosowisk Brady wraz ze swoją partnerką w bestialski sposób torturowali i mordowali nieletnich zakopując ich ciała na porośniętych wrzosem pustkowiach w hrabstwie Greater Manchester w Wielkiej Brytanii.

Ian Brady i Myra Hindley działali w latach 1963-65. W tym czasie dopuścili się do trzech brutalnych zbrodni. Ich ofiary były w wieku 10, 12 i 17 lat. Para najpierw porywała nieletnich, następnie wykorzystywała seksualnie, torturowała, by na końcu pozbawić życia.

Pierwszą ofiarą Brady’ego była Pauline Reade. Dziewczynka została zwabiona na wrzosowisko przez partnerkę przyszłego mordercy. Hindey poprosiła o pomoc w poszukiwaniu zagubionej rękawiczki. Na odludnym wrzosowisku Brady pobił ją i poderżnął gardło z taką siłą, że przeciął kręgosłup.

Po czterech miesiącach morderca wykorzystując fakt, że uwaga społeczeństwa i mediów skierowana była na okoliczności zabójstwa Johna Kennedy’ego, zwabił 12-letniego Johna Kilbride’a na to samo wrzosowisko. Dziecko zostało zgwałcone i zamordowane.

16-minutowe nagranie zbrodni

Trzecią ofiarą był Keith Bennet, którego ciała nie odnaleziono do dzisiaj. Równie wstrząsające było porwanie 10-leniej Lesley Ann Downej z wesołego miasteczka. 10-latka była najmłodszą ofiarą mordercy z wrzosowisk. Jej ostatnie chwile życia zostały uwiecznione na filmie. Na nagraniu przerażone dziecko przez ponad 16 minut prosi o litość i wołając mamę.

Morderstwa na wrzosowiskach, o których pisały niemalże wszystkie anglojęzyczne gazety, były spowodowane tym, co Malcolm MacCulloch, profesor psychiatrii w medycynie sądowej na uniwersytecie w Cardiff, określa mianem „powiązania zdarzeń”. Profesor powiązał chęć brutalnego mordowania z przyzwyczajeniem do przemocy od najmłodszych lat.

Tajemnica zabrana do grobu

Ian Brady został uznany przez Brytyjczyków najbardziej brutalnym mordercą na Wyspach, a jego partnerka Myra Hinder nazywana została „najbardziej złą kobietą w Wielkiej Brytanii”. Hinder wielokrotnie starała się o zmniejszenie swojego wyroku (dożywocia), jednak sąd nigdy na to się nie zgodził. Myra Hinder zmarła w 2002 roku mając 60 lat. Ian Brady zmarł w poniedziałek 15 maja 2017 roku. Para wiele tajemnic dotyczących okoliczności swoich morderstw zabrała do grobu.

RadioZET.pl/TVN24/polishexpress/Wikipedia/strz

C