Obserwuj w Google News

Katastrofa na Odrze. Są wyniki badań martwych ryb na obecność rtęci

Bartłomiej Chudy
1 min. czytania
13.08.2022 17:37
Zareaguj Reakcja

Wyniki toksykologii z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego wykluczyły rtęć jako powód śnięcia ryb (w Odrze, przyp.) – poinformowała w sobotę w mediach społecznościowych minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Zbadano martwe ryby z Odry pod kątem rtęci
fot. NewsLubuski/East News

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Z rzeki w ostatnich dwóch tygodniach wyłowiono tony śniętych ryb, ale też martwego ptactwa. Pierwotne doniesienia wskazywały na zatrucie rzeki rtęcią.

Badania próbek wody przeprowadzone przez polskie służby nie wykazały jednak jej obecności. W sobotę 13 sierpnia minister klimatu i środowiska przekazała, że rtęć nie była powodem śmierci ryb.

Katastrofa na Odrze. Przebadano martwe ryby na obecność rtęci

"Mamy pierwsze wyniki toksykologii ryb. Państwowy Instytut Weterynaryjny przebadał 7 gatunków. Wykluczył rtęć jako powód śnięcia ryb" – podała minister na Twitterze. "Czekamy na wyniki badań kolejnych substancji" - dodała.

Od końca lipca obserwowany jest pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół. Śnięte ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. W piątek 12 sierpnia martwe ryby wyławiano z kąpieliska w Szczecinie.

Władze wprowadziły zakaz wstępu do Odry, który obowiązuje w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim. Dopiero 12 sierpnia rządzący rozesłali mieszkańcom wspomnianych województw alert RCB.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/Twitter.pl