Obserwuj w Google News

Pielgrzymka na Jasną Górę idzie dalej. "Krzyż nas prowadzi"

2 min. czytania
28.05.2020 10:51
Zareaguj Reakcja

Pielgrzymka na Jasną Górę idzie dalej. Początkowo uczestniczyło w niej 150 osób. We wtorek została ona jednak rozwiązana z uwagi na przepisy dotyczące epidemii. Obecnie w kierunku Częstochowy zmierza pięć osób.

pielgrzymka na jasną górę
fot. PAP

"Jak Pan Bóg przykazał krzyż nas prowadzi i idziemy ku Jasnej Górze. Pięć osób idzie, natomiast gdzieś tam od Piotrowa dołączy kolejnych pięć, a te które teraz idą będą odpoczywać" - relacjonował w Radiu Victoria ksiądz Frelek.

Opiekun pątników dodał, że "nikt nie jest tak strzeżony jak pielgrzymi z Łowicza". Z relacji księdza o rozmowach z przedstawicielami policji wynika że pięć osób z krzyżem, w odpowiednich odstępach, w maseczkach, może podążać na Jasną Górę.

Pielgrzymka na Jasną Górę rozwiązana. Kilka osób idzie dalej

Pielgrzymka wyruszyła z Łowicza na Jasną Górę w poniedziałek. Uczestniczyło w niej ponad 150 osób, które pierwszego dnia wędrówki zostały zatrzymane przez policję w okolicach Słupi (powiat skierniewicki) po przebyciu ok. 30 kilometrów.

Pielgrzymka z Łowicza przerwana. Zareagowała policja [WIDEO]

Według funkcjonariuszy doszło do naruszenia przepisów dotyczących epidemii, a bezpośrednim powodem zatrzymania pielgrzymki było nielegalne zgromadzenie. "Interweniowaliśmy na terenie powiatu skierniewickiego, gdzie została zlokalizowana liczna grupa pielgrzymów. Wylegitymowano i pouczono ponad 70 osób. Ksiądz, który był inicjatorem wydarzenia został ukarany mandatem karnym, który przyjął" – informowała rzeczniczka prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi mł. insp. Joanna Kącka.

Część pątników wróciła do domów, a część kontynuowała pielgrzymkę. We wtorek łowicką pielgrzymkę oficjalnie rozwiązano.

PAP
fot. PAP
Pielgrzymka w czasach koronawirusa. "Gdzie odstępy? Nie ma już wirusa"?

Łowicka Piesza Pielgrzymka jest jedną z najstarszych w Polsce. Pątnicy wędrują na Jasną Górę nieprzerwanie od 1656 roku.

Posłuchaj podcastu

Podczas tegorocznej pielgrzymki przypomniano, że 125 lat temu pątnicy z Łowicza uprosili ustanie zarazy cholery, która dziesiątkowała ich miasto.

RadioZET.pl/ PAP