Obserwuj w Google News

DGP: Plaga chorób psychicznych wśród młodzieży. Ministerstwo pracuje nad planem ratunkowym

Redakcja
1 min. czytania
05.03.2018 07:43
Zareaguj Reakcja

Liczba najmłodszych z problemami psychicznymi rośnie w zastraszającym tempie. Tak źle jeszcze nie było, a eksperci przy resorcie zdrowia pracują nad planem ratunkowym, który może zacząć działać od stycznia 2019 r. — informuje w poniedziałek „DGP”.

DGP: Plaga chorób psychicznych wśród młodzieży. Ministerstwo pracuje nad planem ratunkowym
fot. Pexels.com

Według informacji gazety od 2019 r. może wystartować program, który ma zmienić tę sytuację. „Psycholog w każdej szkole, terapeutyczne zespoły mobilne i szybko dostępna terapia rodzinna — to elementy projektu stworzonego przez zespół ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży” — czytamy.

Depresja zaczyna się w ... jelitach

Podstawa pomocy ma być rozwinięciem oferty psychologicznej blisko zamieszkania dziecka. — Tak jak w przypadku dorosłych ważny jest rozwój opieki środowiskowej. Model musi się jednak różnić od tego dla dorosłych, ponieważ dzieci mają inne potrzeby — tłumaczy dr hab. Barbara Remberk, konsultant w dziecinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

W założeniu ma być trójstopniowy model opieki: będzie się zaczynał od różnych niemedycznych form pomocy w środowisku dziecka (dom rodzinny, szkoła), drugim stopniem będzie leczenie ambulatoryjne — w poradniach, a dopiero w ostatnim — szpital.

Szwedzi walczą z brakiem słońca. Zaprojektowali antydepresyjne przystanki autobusowe

Plan zakłada też wprowadzenie nowego zawodu: terapeuty środowiskowego dzieci i młodzieży. Do jego zadań należeć będzie koordynacja, wsparcie i współpraca ze specjalistami ze szkoły. 

RadioZET.pl/PAP/KM