Obserwuj w Google News

Groźny incydent z Black Hawkiem. "Pilna interwencja" do premiera, jest reakcja policji

2 min. czytania
21.08.2023 11:15
Zareaguj Reakcja

Nie milkną echa incydentu z udziałem policyjnego śmigłowca Black Hawk. Doszło do niego podczas pikniku wojskowego w Sarnowej Górze koło Ciechanowa. Komenda Główna Policji poinformowała w poniedziałek, że trwają czynności związane z wyjaśnieniem okoliczności zdarzenia. Senator KO Krzysztof Brejza zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z "pilną interwencją".

Black Hawk
fot. Twitter.com/Krzysztof Brejza

Startujący śmigłowiec Black Hawk zerwał linię energetyczną podczas pikniku wojskowego zorganizowanego z okazji 103. rocznicy bitwy pod Sarnową Górą w województwie mazowieckim. Do groźnego incydentu doszło w niedzielę 20 sierpnia.

"Zgodnie z procedurami powiadomione zostały odpowiednie organy, w tym prokuratura oraz Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego" – przekazała w poniedziałkowym komunikacie Komenda Główna Policji. "Na miejscu zostały przeprowadzone również niezbędne czynności procesowe, a zgromadzone materiały niezwłocznie zostaną przekazane do prokuratury" – zapowiedziała KGP.

Redakcja poleca

Jarosław Muchowski, wójt gminy Sońsk, powiedział w rozmowie z reporterem TVN24, że na szczęście linia nie była pod napięciem. – Była to uziemiająca linia. Całe szczęście nie doszło do większej tragedii, do większych zniszczeń. Jedyną szkodą jest zarysowana maska samochodu osobowego – przekazał.

Incydent z Black Hawkiem. Siedem pytań do premiera

Z "pilną interwencją" do premiera Morawieckiego w związku z zerwaniem linii energetycznej wystąpił senator KO Krzysztof Brejza. "Lans wyborczy polityków PiS za wszelką cenę - z narażaniem życia Polaków" – napisał na Twitterze.

Polityk zadał szefowi rządu siedem pytań:

  1. Czy wszczęto kontrolę związaną z tym zdarzeniem - jeśli tak, to kiedy? Jeśli takiej kontroli wewnętrznej w Policji nie wszczęto: wnoszę o przeprowadzenie stosownych czynności, a w szczególności zabezpieczenie nagrań załogi śmigłowca.
  2. Dlaczego śmigłowiec leciał na tak niskiej wysokości nad głowami dorosłych i wielu dzieci?
  3. Dlaczego nie są respektowane podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas imprez z udziałem polityków PiS (obecnym był tam wiceminister Maciej Wąsik)?
  4. Jak to się stało, że w czasie takiej imprezy narażono życie i zdrowie wielu ludzi, w tym dzieci - w internecie dostępne są filmiki obrazujące zdarzenie?
  5. Kto poniesie odpowiedzialność karną za narażanie zdrowia i życia ludzi?
  6. Jakie działania podejmie Pan Premier w związku z kolejnym (po wystrzale granatnika w KGP) incydentem zagrażającym życiu i zdrowiu wielu ludzi?
  7. Czym spowodowana jest bierność Pana Premiera w wyciąganiu konsekwencji za kolejne skandaliczne incydenty zagrażające życiu i zdrowiu wielu ludzi?