Obserwuj w Google News

Duda zdecydował w sprawie Tuska. Jest potwierdzenie z Pałacu Prezydenckiego

2 min. czytania
30.11.2023 16:37
Zareaguj Reakcja

Andrzej Duda przyjmie ślubowanie i dojdzie do zaprzysiężenia rządu, jeśli Donald Tusk zostanie wybrany przez Sejm na premiera – zadeklarował w rozmowie z Wirtualną Polską szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek.

Andrzej Duda, Donald Tusk
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Komisja "lex Tusk" zarekomendowała w środę, aby Donaldowi Tuskowi, Jackowi Cichockiemu, Bogdanowi Klichowi, Bartłomiejowi Sienkiewiczowi oraz Tomaszowi Siemoniakowi nie były powierzane stanowiska publiczne odpowiadające za bezpieczeństwo państwa. Wirtualna Polska zapytała Pałac Prezydencki, czy ta rekomendacja wpłynie na decyzję Andrzeja Dudy o zaprzysiężeniu rządu Tuska, który może dziś liczyć na większość w Sejmie.

Pałac Prezydencki: Duda przyjmie ślubowanie Donalda Tuska

Szef prezydenckiego gabinetu Marcin Mastalerek przekazał Wirtualnej Polsce, że "rekomendacja komisji, jak rozumie, jest skierowana do parlamentarzystów", a nie do głowy państwa. "W drugim kroku konstytucyjnym prezydent nie desygnuje premiera" – podkreślił.

Redakcja poleca

"Kandydat jest zgłaszany z sali sejmowej i głosowany. Po uzyskaniu większości głosów przez Sejm dla kandydata na premiera, rekomendacja komisji nie wpłynie na ewentualne jego zaprzysiężenie. Jeśli premier będzie przegłosowany przez większość, to oczywiście prezydent przyjmie ślubowanie i dojdzie do zaprzysiężenia" – zapewnił Mastalerek.

"Nie będzie żadnych złośliwości prezydenta w sprawie ewentualnego zaprzysiężenia 13 grudnia, a jeśli większość sejmowa zdąży z przegłosowaniem kandydata na premiera, w grę wchodzi kilka terminów zaprzysiężenia: 11 grudnia, 13 grudnia oraz 14 grudnia rano - jeszcze przed szczytem Rady Europejskiej" – zapowiedział.

Sejm odwołał członków komisji "lex Tusk"

Sejm odwołał w środę wieczorem w głosowaniu ośmiu członków Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022: Sławomira Cenckiewicza, Andrzeja Zybertowicza, Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego, Łukasza Cięgoturę, Marka Szymaniaka, Arkadiusza Puławskiego, Andrzeja Kowalskiego i Michała Wojnowskiego.

Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, Duda krytykuje odwołanie członków komisji. "To zła decyzja. Prezydent popierał powołanie komisji, zatem jest oczywiście przeciwnikiem jej likwidowania. Nie wiemy, czy Sejm będzie uchwalał ustawę o likwidacji komisji. Nie przedstawiono jeszcze stanowiska w tej sprawie" – przekazał Marcin Mastalerek.

– Nie będziemy zamykali komisji "lex Tusk" ustawą, dlatego, że ta perspektywa nie byłaby pewnie wsparta przez prezydenta Andrzeja Dudę [...] Zrobiliśmy to, co było najważniejsze - odwołanie kluczowych członków komisji, którzy nie pracowali, a raport, który wczoraj przedstawiali ośmiesza ich i pokazuje jak bardzo był przygotowany na kolanie – ocenił w czwartek Krzysztof Gawkowski (Lewica) w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

Źródło: Radio ZET/Wirtualna Polska

Nie przegap