Obserwuj w Google News

CNN: Wywiad ostrzega przed próbą rakietową w czasie wizyty Bidena. "W ciągu 48 godzin"

2 min. czytania
18.05.2022 13:29
Zareaguj Reakcja

Korea Północna przygotowuje próbę międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) i może wystrzelić go w tym tygodniu, w czasie wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Korei Płd. i Japonii – podały amerykańskie media, cytując anonimowe źródła rządowe.

próba rakietowa
fot. STR/AFP/East News

Według stacji CNN amerykański wywiad ocenił, że próba rakietowa mogłaby się odbyć w ciągu najbliższych 48 lub 96 godzin. Poprzedni test rakiety typu ICBM miał miejsce 4 maja i według władz USA zakończył się niepowodzeniem. W Korei Płn. pojawiły się również oznaki przygotowań do wznowienia prób broni jądrowej.

CNN: Korea Płn. może wystrzelić międzykontynentalny pocisk w czasie wizyty Bidena w Seulu

Zastępca głównego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego w pałacu prezydenckim Korei Płd. Kim Tae Hjo ocenił w środę, że Korea Płn. szykuje się do wystrzelenia pocisku ICBM, ale prawdopodobnie nie przeprowadzi próby jądrowej podczas wizyty Bidena w Azji - przekazała agencja Reutera.

Prezydent USA rozpocznie w piątek pięciodniową wizytę w Korei Płd. i Japonii. Kwestia Korei Płn. będzie prawdopodobnie jednym z głównych tematów jego rozmów z nowym prezydentem Korei Płd. Jun Suk Jeolem oraz szefem japońskiego rządu Fumio Kishidą – podała japońska stacja NHK.

Redakcja poleca

Korea Północna zmaga się obecnie z koronawirusem. Pjongjang, który przez ponad dwa lata pandemii utrzymywał, że jest wolny od COVID-19, w ubiegłym tygodniu ogłosił wykrycie pierwszego przypadku „gorączki”. Od tamtej pory odnotowano ich łącznie ponad 1,72 mln. Ponad 1,02 mln osób wyzdrowiało, a ponad 691 tys. jest leczonych.

Kraj nie dysponuje prawdopodobnie wystarczającą liczbą testów, by potwierdzić lub wykluczyć obecność koronawirusa. Nie jest jasne, ilu chorych na „gorączkę” cierpi na COVID-19.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/PAP