Gigantyczny projekt Chińczyków. Ma przyćmić Wikipedię

30.04.2017 19:57

Chińczycy planują stworzenie gigantycznej encyklopedii internetowej, która miałaby przyćmić samą Wikipedię. Ponad 20 tys. naukowców zaangażowało się w pracę – podaje dziennik „South China Morning Post”.

Gigantyczny projekt Chińczyków. Ma przyćmić Wikipedię

fot. Pexels.com

Chińskie przedsięwzięcie jest największym projektem wydawniczym w tym kraju. 20 tys. naukowców opracowuje hasła nowej gigantycznej encyklopedii z ponad 100 dziedzin wiedzy. Jeśli wszystko pójdzie po myśli Azjatów, nowa encyklopedia trafi do sieci już w przyszłym roku.

Wielki Mur Kultury

Dzieło Chińczyków ma być czymś więcej, niż tylko encyklopedią. – To nie będzie zwykła książka, ale Wielki Mur Kultury – komentuje Yang Muzhi, redaktor naczelny przedsięwzięcia, dodając, że w jego kraju Wikipedia jest częściowo zablokowana a niektóre z haseł są poddane cenzurze. Chińskie serwisy internetowe jak Baidu czy Qihu 360 prowadzą własne odpowiedniki Wikipedii. Nowa encyklopedia w swojej zawartości ma skupiać się dodatkowo na chińskich odkryciach i „podkreślaniu podstawowych wartości socjalizmu zgodnie z wytycznymi prezydenta Xi Jinpinga”

Władze Turcji tłumaczą, czemu zablokowały dostęp do Wikipedii Dowiedz się więcej Władze Turcji tłumaczą, czemu zablokowały dostęp do Wikipedii

Jak podaje PAP, projekt cyfrowej encyklopedii uzyskał zgodę rządu w 2011 r., ale prace rozpoczęto dopiero niedawno. W 2016 r. w Chinach było 731 mln internautów.

RadioZET.pl/PAP/strz