Obserwuj w Google News

Służby inwigilowały opozycję? "Szukanie haków, żeby przekonywać posłów"

2 min. czytania
22.10.2023 12:02
Zareaguj Reakcja

- Ja rozumiem, że to pytanie, które stawiał Wojtunik w stosunku do służb brzmiało w ten sposób, czy przypadkiem nie są szukane haki, żeby później przekonywać poszczególnych posłów - powiedziała w programie "7. Dzień Tygodnia" na antenie Radia ZET Katarzyna Lubnauer z KO. W tych słowach odniosła się do głośniej wypowiedzi byłego szefa CBA Pawła Wojtunika, który pytał, czy to prawda, że zapadły decyzje, by masowo stosować kontrolę operacyjną wobec opozycji.

Służby szukają haków?
fot. Radio ZET

W trakcie niedzielnego programu "7. Dzień Tygodnia" na antenie Radia ZET, goście Andrzeja Stankiewicza poruszyli temat głośniej wypowiedzi byłego szefa CBA  Pawła Wojtunika, który zapytał: "Czy prawdą jest, że podczas odprawy w Lucieniu dwa dni przed wyborami zapadły decyzje, aby w kontekście wyborów parlamentarnych masowo stosować kontrolę operacyjną wobec przedstawicieli ugrupowań opozycyjnych?".

Inwigilacja opozycji? "Okropne plotki"

Zareagowała na to Anna Zalewska z Prawa i Sprawiedliwości, która oceniła wypowiedź Wojtunika jako "okropne plotki". - To nie jest zarzut, to jest znak zapytania. I ten znak zapytania jest ucieczką od konsekwencji - powiedziała. 

Redakcja poleca

- Jeżeli ktoś w przestrzeni publicznej, mając taką przeszłość, ośmiela się stawiać znaki zapytania i rozsiewać różnego rodzaju plotki, to powinien nie stawiać znaków zapytania. Powinien powiedzieć, gdzie, kto i jak, bo to nosi znamiona ostatnich dwóch tygodni kampanii wyborczej - stwierdziła. 

Andrzej Stankiewicz przypomniał w tym kontekście wypowiedź lidera Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że powstanie Polski 2050 mogło mieć "głębsze przyczyny", nawiązując też do Moskwy. - Jeżeli wasz lider uważa, że Hołownia i jego ruch to jest Moskwa, a jednocześnie mamy doniesienia Wojtunika, że Trzecia Droga miała być szczególnie inwigilowana, to proszę mnie przekonać, że tak nie jest - powiedział.

- Pan oczywiście spłaszczył tę wypowiedź, mówiąc, że wprost stoi za tym Moskwa. To jest na rękę Moskwie - odpowiedziała Anna Zalewska. 

Lubnauer: To szukanie haków, Wojtunik wydaje się wiarygodny

Do dyskusji włączyła się też Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej. - Ja rozumiem, że to pytanie, które stawiał Wojtunik w stosunku do służb brzmiało w ten sposób, czy przypadkiem nie są szukane haki, żeby później przekonywać poszczególnych posłów. A wiemy, że PiS jest do tego zdolny - powiedziała. 

Przypominała w tym miejscu temat Pegasusa, oceniając, że "w przyszłości potrzebna będzie komisja śledcza, która zbada, jak wykorzystywane były służby". - Wiemy, że PiS potrafi wykorzystywać środki inwigilacji - mówiła. 

- Im bardziej słucham pana Jarosława Kaczyńskiego i pani europoseł Zalewskiej, tym bardziej Wojtunik wydaje mi się wiarygodny - powiedziała. 

Nie przegap