Zamknij

Inflacja w kwietniu jeszcze wyższa. Kolejny próg przekroczony

29.04.2022 10:20

W kwietniu 2022 ceny towarów i usług konsumpcyjnych wg szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do kwietnia 2021 o 12,3 procent - wynika z szybkiej kalkulacji Głównego Urzędu Statystycznego.

paragon po zakupach
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Inflacja liczona rok do roku wzrosła w kwietniu do poziomu 12,3 procent. W marcu wyniosła 11 procent - GUS podał, że ceny z miesiąca na miesiąc wzrosły średnio o 2 procent.

Największe wzrosty cen odnotowano w sektorze paliwowym i energetycznym. - w obu przypadkach ceny wzrosły w ciągu roku o niemal 28 procent. Relatywnie niski w ujęciu rocznym był wzrost cen żywności, może to być jednak cisza przed burzą.

Inflacja w kwietniu wzrosła do 12,3 procent. GUS podał najnowsze dane

W kwietniu ceny paliwa do prywatnych środków transportu wzrosły w porównaniu tego samego miesiąc przed rokiem o 27,8 procent. GUS zaznaczył jednak, że w stosunku do marca tankujemy taniej o 0,8 procent. 

Ceny nośników energii wzrosły w ciągu roku według szybkiej kalkulacji GUS o 27,3 procent. W stosunku do marca gaz i prąd elektryczny podrożał o 2,4 procent.

Główny Urząd Statystyczny podał ponadto, że w kwietniu ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły rok do roku o 12,7 procent. Skutki ograniczenia dostaw zboża z powodu wojny w Ukrainie widać szczególnie w porównaniu cen żywności do tych obowiązujących w marcu 2022: w ciągu zaledwie 30 dni produkty żywnościowe podrożały o 4,2 procent.

- Płace gonią inflacje, a inflacja goni płace. Niestety wysokie ceny żywności, paliw, gazu, metali i braki surowców oraz silna dynamika płac powodować będzie dwucyfrową dynamikę cen w najbliższych kilku miesiącach z możliwym szczytem w III kwartale - skomentował dane GUS prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Nowa minister finansów Magdalena Rzeczkowska zapowiedziała po objęciu stanowiska, że konieczna będzie nowelizacja ustawy budżetowej na 2022 rok. Rząd założył w niej, że średnioroczna inflacja wyniesie 3,3 procent.

Pomagać innym można nawet pomimo wysokich cen i galopującej inflacji – wystarczy podczas rozliczania PIT przekazać 1 procent podatku na Fundację Radia ZET.

loader

RadioZET.pl/GUS