,

Jeden z największych banków może upaść. „Prawdopodobieństwo niewypłacalności rośnie”

24.03.2023 13:06

W ostatnim czasie banki na całym świecie mierzą się problemami. Kryzys przerósł dwa amerykańskie banki, zaś szwajcarski Credit Suisse uratowało przejęcie i wsparcie rządu. Teraz o przetrwanie walczy Deutsche Bank.

Deutsche Bank może upaść? "Prawdopodobieństwo rośnie"
fot. Sarah2/Shutterstock

Banki znów w tarapatach. W ostatnim tygodniu upadł amerykański Silicon Valley Bank, potem Signature Bank. Szwajcarski Credit Suisse uratowała rządowa kasa i przejęcie przez bank UBS. Widmo problemów finansowych wisi także nad Deutsche Bankiem. Jak podała agencja AFP, wartość akcji niemieckiego banku spada w dwucyfrowym tempie. Inwestorzy zaczęli obawiać się, że banki, które znalazły się w tarapatach, pociągną za sobą także inne podmioty. Deutsche Bank został uznany za instytucję „podwyższonego ryzyka”.

Deutsche Bank może upaść? „Prawdopodobieństwo rośnie”

- Prawdopodobieństwo upadku jednego z największych europejskich banków – Deutsche Banku – rośnie. Instrumenty pochodne zabezpieczające przed niewypłacalnością banku, tzw. credit default swaps (CDS), podwajają swoją wartość w ciągu zaledwie dwóch ostatnich tygodni – skomentował Grzegorz Dróżdż, analityk Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl).

 

Ekspert wyjaśnił, że CDS to umowa ubezpieczeniowa notowana na rynku międzybankowym zabezpieczająca przeciwko zdarzeniom kredytowym, takim jak niewypłacalność, bankructwo lub restrukturyzacja długu firmy. - Wydaje się, że wzrost niepewności doprowadził do spadku notowań akcji o ponad 20 proc. – dodał analityk.

Wyjaśnił jednak, że wyższe wartości CDS-ów Deutsche Banku nie są czymś nadzwyczajnym gdyż bank ten już wcześniej borykał się z problemami. - Mimo to Europejski Bank Centralny i rząd niemiecki praktycznie za każdym razem wychodzili z pomocną dłonią. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku problemów szwajcarskiego Credit Suisse, który najprawdopodobniej zostanie przejęty przez swojego największego krajowego konkurenta UBS. Czy Deutsche Bank znowu zostanie uratowany? – zapytał ekspert.

O problemach finansowych w sektorze bankowym w skali globalnej pisali także analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jak czytamy w komentarzu, choć zaufanie do tych instytucji spada, to „mało prawdopodobne jest jednak ryzyko kryzysu systemu bankowego w Europie”.

loader

RadioZET.pl/AFP

Logo radiozet Dzieje się