Obserwuj w Google News

Wiek emerytalny do zmiany? Katastrofalne dane GUS. „Tempo spadku jest już dwucyfrowe”

2 min. czytania
25.10.2023 14:41
Zareaguj Reakcja

Główny Urząd Statystyczny podał nowe dane o liczbie ludności w Polsce we wrześniu br. Na koniec miesiąca liczba mieszkańców skurczyła się o 130 tys. osób w skali roku. Czy niekorzystne prognozy demograficzne wymuszą zmiany w systemie emerytalnym?

Wiek emerytalny do zmiany? Katastrofalne dane GUS. „Tempo spadku jest już dwucyfrowe”
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiek emerytalny z uwagi na ujemny przyrost naturalny powinien być w Polsce wyższy – zarekomendowała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Liczba urodzeń regularnie spada, zaś zgonów jest coraz więcej. Statystyka mówi jasno: jako społeczeństwo starzejemy się, co stawia wyzwania m.in. przed systemem emerytalnym. Z czasem rąk do pracy może zabraknąć, by utrzymać z odprowadzanych składek rosnące grono emerytów.

Zmiany demograficzne wymuszą zmianę wieku emerytalnego? Są dane GUS

GUS podał, że na koniec września br. liczba ludności Polski wyniosła ok. 37,6 mln osób i zmniejszyła się o około 130 tys. osób rok do roku. Liczba ludności w porównaniu z końcem 2022 roku spadła o 89 tys.   

Ekonomista Rafał Mundry zauważył, że we wrześniu na świat przyszło nieco ponad 22 tys. dzieci, a zmarło ponad 30 tys. osób.

„W ostatnich 12 miesiącach urodziło się 280 tys. dzieci, a zmarło 414 tys. osób. Tempo spadku urodzeń po raz pierwszy jest dwucyfrowe i wynosi – 11 proc. rok do roku” – napisał ekspert.

Redakcja poleca

Prognozy demograficzne nie wskazują na zmianę tego trendu: społeczeństwo będzie coraz starsze, a to oznacza obowiązek utrzymywania (w postaci wypłaty rent i emerytur) coraz to liczniejszej grupy seniorów. Jak wynika z dokumentu „Prognoza ludności na lata 2023–2060” kolejne 30 lat przyniesie „wyraźny ubytek ludności”. Według tych prognoz liczba ludności może spaść nawet do 26,7 mln osób. Wzrośnie też odsetek osób w wielu 65 plus, a kurczyć się będą zasoby ludności w wieku produkcyjnym.

Oglądaj

- Prognozy GUS są kolejnym argumentem w dyskusji dotyczącym reformy wieku emerytalnego. (…) Należy rozpocząć reformę mającą na celu wyrównanie i podnoszenie wieku emerytalnego. Bez tej zmiany, czekają nas dużo niższe emerytury – mówił dla RadioZET.pl Oskar Sobolewski, założyciel Debaty Emerytalnej i ekspert emerytalny i rynku pracy w HRK.

Nie przegap