Zamknij

Niedzielski mówił o "czeskim wariancie Covid-19". Czeskie ministerstwo zaprzecza

13.01.2021 07:34
Adam Niedzielski
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

''Czeski wariant'' koronawirusa został potwierdzony w Polsce - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Informacja ta zaskoczyła czeskich wirusologów i polityków. Ich zdaniem ''czeska mutacja wirusa'' nie istnieje. 

- Nie możemy potwierdzić, że w Polsce odkryliśmy brytyjski wariant koronawirusa, ale trudno przypuszczać, że jeszcze nie dotarł do naszego kraju - mówił minister Adam Niedzielski na poniedziałkowej konferencji prasowej poświęconej rozwojowi epidemii w Polsce. - W chwili obecnej potwierdziliśmy informacje o tzw. wariancie czeskim - dodał bez podania szczegółów.

- Wiemy, że ten wariant jest rzeczywiście bardziej zaraźliwy, ale nie powoduje łagodniejszych ani cięższych objawów choroby - powiedział o ''czeskim wariancie'' w rozmowie z portalem Interia.pl Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Czeski wariant koronawirusa w Polsce. Czesi dementują informacje ministra

Portal Seznam Zpravy zapytał o nową odmianę koronawirusa czeskie Ministerstwo Zdrowia. ''Laboratoria prowadzą obecnie coraz większą liczbę tzw. sekwencji, których celem jest wykrycie ewentualnych nowych mutacji w koronawirusie. Do tej pory w Czechach takich mutacji nie wykryto'' - napisała rzeczniczka ministerstwa Barbora Peterová.

Również czeski Państwowy Instytut Zdrowia Publicznego nie wiedział nic o ''czeskim wariancie koronawirusa''. - Nie wiem, czy istnieje coś, co nazywa się czeską mutacją. Nie mam informacji, że coś takiego istnieje - powiedział Jan Kynčl, kierownik Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Komunikat ws. rzekomej ''czeskiej mutacji'' koronawirusa wydała również Ambasada Republiki Czeskiej w Polsce. ''W tym tygodniu w polskich mediach pojawiły się informacje o rzekomej ''czeskiej mutacji'' wirusa Covid-19, która miałaby się rozprzestrzeniać w Polsce. Informacja ta pojawiła się również podczas konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w poniedziałek 11 stycznia 2021 roku. Jednak w Czechach żadna kompetentna instytucja nie potwierdziła pojawienie się jakiejkolwiek mutacji koronawirusa'' - czytamy w oświadczeniu dyplomatów. 

Polskie Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na pytaniu dziennikarzy portalu Seznam Zpravy wyjaśniło, że termin ''wariant czeski'' był używany przez polskiego ministra jako medialne określenie wariantu SARS-CoV-2 z mutacjami w genie S. ''Czeska'' utrata aminokwasów histydyny i waliny ma być związana z mutacjami brytyjskimi i duńskimi. Nie oznacza to jednak, że koronawirus zmutował w Czechach. ''Według polskich władz zostanie to ujawnione dopiero w dalszych badaniach międzynarodowych. Ministerstwo nie może jednocześnie powiedzieć, jak często wspomniany «wariant czeski» pojawia się w Polsce'' - czytamy. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/seznamzpravy.cz