Zamknij

Drastyczny spadek liczby szczepień w weekend. "Wirus robi sobie wolne w sobotę"

10.01.2021 13:09
Szczepienie na koronawirusa
fot. Karol Makurat/REPORTER

Liczba szczepień w weekend zależy od organizacji pracy szpitali węzłowych. Mimo propozycji dostaw szczepionki ze strony Agencji Rezerw Materiałowych, niewiele placówek zdecydowało się szczepić w soboty i w niedziele - powiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Z najnowszych informacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, publikowanych na profilu społecznościowym #SzczepimySię, wynika, że zgodnie ze stanem na godz. 10 w niedzielę 10 stycznia, w Polsce wykonano 200 022 szczepień. W porównaniu do tego samego raportu z soboty liczba ta zwiększyła się o 1235. To mniejszy wzrost niż w poprzednich dniach.

Spada liczba szczepień w weekend  

Michał Dworczyk pytany o powody tej sytuacji, wyjaśnił, że wynika to z systemu pracy szpitali węzłowych. - Mimo propozycji dostaw szczepionki ze strony ARM, niestety niewiele placówek zdecydowało się na szczepienia w soboty i w niedziele - powiedział szef KPRM.

- W zeszłym tygodniu, obserwując ten proces, mogliśmy stwierdzić, że 509 szpitali węzłowych, które w tej chwili szczepi grupę zero, spokojnie może wykonywać co najmniej 50 tysięcy szczepień dziennie. Więc tak jak powiedziałem, liczba szczepień w weekend zależy wyłącznie od decyzji i organizacji pracy przez same szpitale węzłowe - podkreślił minister. Jak mówił, niższego przyrostu osób zaszczepionych należy się spodziewać również w danych z niedzieli. Minister zapewnił jednocześnie, że w ciągu kolejnych pięciu dni zostanie zaszczepionych 250 tysięcy osób, czyli średnio w dniu roboczym właśnie ok. 50 tysięcy.

''1235 zaszczepionych od wczoraj. Wirus robi sobie wolne w sobotę czy rząd nie panuje nad sytuacją? W takim tempie koniec programu szczepień za 65 lat'' - napisał na Twitterze Dariusz Standerski, polityk Lewicy. 

''1235 szczepień podczas ostatniej doby. To średnio mniej niż 78 szczepień na województwo. Szczepionki zalegają w ARM. System nie działa. Na Komisji Zdrowia apelowaliśmy o pilne szczepienia weekendowe. Nie słuchają opozycji. Tracą czas. Każdego dnia narażają życie Polek i Polaków'' - czytamy na profilu Michała Szczerby z KO. 

''Wczoraj zaszczepiliśmy 1235 osób. To jakaś kpina. TVP potrafi zrobić więcej powtórek Sylwestra Marzeń w tydzień. Rozumiem, że to wina Krystyny Jandy, Unii Europejskiej, opozycji, samorządów, Joe Bidena i administracji Twittera?'' - napisał Grzegorz Pietruczuk, burmistrz Dzielnicy Bielany.

Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia. W szpitalach węzłowych, których jest ponad 500, trwają szczepienia grupy zero. Od 25 stycznia zaszczepić się będą mogły osoby z pierwszej grupy. W pierwszej kolejności seniorzy powyżej 70 lat, pensjonariusze domów pomocy społecznej, potem osoby powyżej 60 lat, nauczyciele i służby mundurowe. Zapisy na szczepienia przeciw Covid-19 dla osób powyżej 70 lat ruszą od 15 stycznia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP