Zamknij

Druga fala koronawirusa w Polsce. Szumowski podał konkretne miesiące

22.05.2020 18:31
Łukasz Szumowski
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Drugi szczyt epidemii koronawirusa w Polsce może nastąpić we wrześniu lub październiku - mówi w rozmowie z portalem Interia.pl minister Łukasz Szumowski. Szef resortu zdrowia dodaje, że wówczas może dojść do ''pomieszania'' chorych na grypę i Covid-19. 

Koronawirus w Polsce nie słabnie. Dzień po dniu obserwujemy gwałtowny wzrost zachorowań na Covid-19 w województwie śląskim. W środe 20 kwietnia nowe ognisko koronawirusa w Polsce pojawiło się w miejscowości Baranów w województwie wielkopolskim. Ponad 70 nowych przypadków zachorowań potwierdzono wśród pracowników fabryki mebli koło Kępna. 

Według Andrei Ammon z Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób, Polska szczyt zachorowań ma wciąż przed sobą. Nasz kraj stanowi wyjątek spośród wszystkich państw Unii Europejskiej. Łukasz Szumowski - komentując dla portalu Interia.pl słowa Ammon - stwierdził, że dotychczasowe działania polskiego rządu miały na celu wypłaszczenie krzywej zachorowań.

Kiedy druga fala epidemii koronawirusa w Polsce?

Druga fala zachorowań na koronawirsa w Polsce spodziewana jest jesienią. Minister Szumowski w rozmowie z portalem Interia.pl powiedział, że "we wrześniu lub październiku" może czekać nas kolejny gwałtowny wzrost zakażeń. 

Dojdą wtedy chorzy na grypę. Może dochodzić do "pomieszania". Część z chorujących będzie miała grypę, a część COVID. I w ten sposób będzie dochodzić do wzajemnego zarażania się

- dodał minister zdrowia w rozmowie z Interia.pl. 

Zobacz także

Koronawirus w Polsce. Najnowsze statystyki z 20 maja 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek 20 maja o 476 nowych, potwierdzonych wynikami badań laboratoryjnych, przypadkach zakażenia koronawirusem. Do 285 z nich doszło na Śląsku. Resort podał też, że zmarło kolejne 10 osób.

W porannym zestawieniu MZ przekazało, że potwierdzono zakażenie u 236 osób, a jedna zmarła. W popołudniowej informacji resort podał, że jest 240 nowych zakażeń i dziewięć zgonów.

Nowe potwierdzone rano przypadki zanotowano w województwach: śląskim (168), dolnośląskim (19), wielkopolskim (16), opolskim (10), świętokrzyskim (5), pomorskim (4), podlaskim (4), lubelskim (3), kujawsko-pomorskim (2), lubuskim (2), zachodniopomorskim (2), małopolskim (1).

Przypadki, o których poinformowano po południu, dotyczą osób z województw: śląskiego (117), dolnośląskiego (52), łódzkiego (37), mazowieckiego (29), podlaskiego (2), małopolskiego (1), kujawsko-pomorskiego (1) i podkarpackiego (1).

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Interia.pl