Zamknij

Koronawirus na imprezowym katamaranie. Uczestnicy rozjechali się po Polsce

23.07.2020 17:00
koronawirus
fot. Albin Marciniak/East News

Na Zatoce Gdańskiej odbył się imprezowy rejs katamaranem, w którym wbrew zaleceniom uczestniczyło ponad 200 osób. U kilku z nich potwierdzono już zakażenie koronawirusem. Trwają poszukiwania uczestników zabawy. Gdyński sanepid planuje złożyć zawiadomienie do prokuratury.

Narażeni na zakażenie koronawirusem byli uczestnicy imprezy Big Boat Party, która odbyła się 12 lipca na Zatoce Gdańskiej. Z wstępnych ustaleń sanepidu wynika, że na imprezowym katamaranie bawiło się ok. 236 osób

Łącznie na bramkach wejściowych na pokład zarejestrowano 212 biletów, więc tyle najprawdopodobniej gości bawiło się na pokładzie, ale oprócz nich w imprezie udział wzięło 14 innych osób, w tym DJ-e i osoby towarzyszące, plus 10 osób personelu.

Koronawirus na Big Boat Party na katamaranie

Już kilka dni po imprezie kilka osób okazało się być nosicielami SARS-CoV-19. Gdyński sanepid zwrócił się wtedy do organizatora z prośbą o listę osób, które wzięły udział w zabawie. Na liście nie było jednak danych wszystkich uczestników zabawy, a tylko 92 z nich, bo tylko tyle z nich kupowało bilety. - Wiele osób kupowało bilety dla swoich znajomych lub na sprzedaż – wytłumaczyła rzecznik prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku Anna Obuchowska. - Część z osób, które odsprzedawały bilety nie zna danych nabywcy – dodała, tłumacząc, że karty wstępu były odsprzedawane np. tuż przed wejściem na katamaran.

Sanepid apeluje więc o kontakt do tych uczestników imprezy, z którymi pracownikom sanepidu dotąd nie udało się nawiązać kontaktu. Niestety część osób nie odbiera połączeń, na te numery wysłano SMS z prośbą o kontakt. Część właścicieli telefonów twierdzi też że nie była uczestnikami rejsu albo odsprzedała swój bilet nieznajomym.

Dotychczas pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (PSSE) w Gdyni skontaktowali się z 97 uczestnikami rejsu. - Dane 80 nabywców biletów, którzy są mieszkańcami 21 innych powiatów, zostały przekazane do właściwych PSSE w Polsce – poinformowała Obuchowska.

Zobacz także

Big Boat Party. Będzie zawiadomienie do prokuratury

Poszukiwanie uczestników zabawy Big Boat Party rozpoczęto 20 lipca, kiedy pojawiły się pierwsze informacje o dodatnich wynikach wśród imprezowiczów. Dotąd badania potwierdziły obecność wirusa u jednego mieszkańca Gdańska i dwóch mieszkańców Poznania. - Nieoficjalnie wiadomo o 4 wynikach dodatnich osób z Warszawy – poinformowała Obuchowska.

Państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Gdyni zamierza złożyć w sprawie rejsu zawiadomienie do prokuratury. Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami w Polsce organizować można imprezy, w których bierze udział maksymalnie 150 osób.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Sanepid