Zamknij

Będą pierwsze polskie testy na koronawirusa? Kluczowa ostatnia decyzja Gowina

09.04.2020 11:55
Jarosław Gowin
fot. PAP

Ostatnią moją decyzją jako ministra nauki i szkolnictwa wyższego było przekazanie Instytutowi Chemii Bioorganicznej PAN środków na produkcję pierwszych 100 tys. polskich testów na obecność koronawirusa - poinformował w czwartek Jarosław Gowin.

"Niech ten wspaniały sukces naszych naukowców będzie dla nas wszystkich źródłem nadziei" - podkreślił Gowin na swoim profilu na Twitterze.

W poniedziałek wicepremier i minister szkolnictwa wyższego oraz szef Porozumienia Jarosław Gowin oświadczył, że podaje się do dymisji z obu pełnionych funkcji. Zaznaczył, że jego ugrupowanie pozostaje częścią Zjednoczonej Prawicy. Na wicepremiera rekomendował minister rozwoju Jadwigę Emilewicz.

Zobacz także

20 marca dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (ICHB PAN) w Poznaniu prof. Marek Figlerowicz poinformował, że naukowcy z jego jednostki opracowali prototyp testu na obecność koronawirusa. Wsparcie dla Instytutu w produkcji testów zadeklarował wówczas m. in. Wielkopolski Urząd Marszałkowski, który zapowiedział, że przekaże na ten cel 100 tys. zł.

Koronawirus w Polsce

Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dotychczas 5341 przypadków zakażenia koronawirusem. O najnowszych 136 przypadkach poinformowano w czwartkowym komunikacie. Oprócz tego, według danych resortu, zanotowano 164 ofiary śmiertelne. 

Zobacz także

Od kilku tygodni rząd PiS wprowadza kolejne restrykcje w związku z szerzącą się epidemią. Zamknięte są placówki edukacyjne, naukowe, kulturalne oraz lokale gastronomiczne. W galeriach handlowych działają jedynie apteki, pralnie i sklepy spożywcze.

Zobacz także

Zamknięto także lasy, parki, bulwary i inne przestrzenie rekreacyjne. W sklepach i na poczcie wprowadzono limit klientów w zależności od ilości kas. Wyjście z domu dozwolone jest w przypadku krótkiego spaceru (samemu lub z psem) bądź wyjścia do pracy, lekarza, na zakupy lub w celu pomocy rodzinie. Na ulicy przechodnie zobowiązani są zachować między sobą dystans odległościowy, a osoby poniżej 18. roku życia nie mogą opuszczać domu bez opieki osoby dorosłej. 

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP/Twitter