Zamknij

Kiedy nowe obostrzenia? Szef GIS: powinny być wprowadzone szybko

Joanna Zaremba
27.09.2020 09:42
Jarosław Pinkas
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

To powinno być wprowadzone w miarę szybko - powiedział w niedzielę Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas , odnosząc się do nowych obostrzeń, które mają obowiązywać w związku z drugą falą koronawirusa. Szef GIS dodał też, że "trzeba to wprowadzać w sposób niezwykle rozważny, nie drastyczny". Zdradził też, co może zmienić się w strefach czerwonych i żółtych - chodzi np. o wesela, inne uroczystości lub liczbę osób w restauracjach.

Gościem Radia ZET był Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny. W trakcie audycji odniósł się do kwestii dotyczących obostrzeń, które maja pojawić się w związku z drugą falą koronawirusa.

To powinno być wprowadzone w miarę szybko. Każdego dnia analizujemy zapadalność i trend. W epidemiologii najbardziej istotny jest pojawiający się trend

Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny

Pytany, kiedy dokładnie wprowadzone zostaną nowe restrykcje, Pinkas odpowiedział: wtedy kiedy zobaczymy ze mamy trochę większy problem z pacjentami, którzy są pod respiratorami.

"Jesteśmy do tego przygotowani. Za każdym razem będziemy to konsultować. Trzeba to wprowadzać w sposób niezwykle rozważny, nie drastyczny. Ludzie muszą się do pewnych rzeczy przygotować" – stwierdził Główny Inspektor Sanitarny w rozmowie z Joanną Komolką.

Zobacz także

Z kolei odnosząc się do możliwych nowych obostrzeniach m. in. w strefach żółtych i czerwonych zaznaczył, że "to być może będzie ograniczenie liczby osób spotykających się na różnych rodzinnych uroczystościach, weselach, zmniejszenie liczby osób w restauracjach".

Nowe obostrzenia w związku z drugą falą koronawirusa

W związku z nowelizacją rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, w piątek zaktualizowano liczbą powiatów w żółtej i czerwonej strefie.

Zobacz także

W strefie żółtej znalazło się 19 powiatów: aleksandrowski w województwie kujawsko-pomorskim, brzeski w województwie opolskim, bytowski i miasto na prawach powiatu Sopot w województwie pomorskim, działdowski i nidzicki w województwie warmińsko-mazurskim, gostyński i międzychodzki w województwie wielkopolskim, kłobucki w województwie śląskim, limanowski, myślenicki, nowotarski, suski i tatrzański w województwie małopolskim, milicki i trzebnicki w województwie dolnośląskim, otwocki i przasnyski w województwie mazowieckim, piotrkowski w województwie łódzkim.

Ponadto 10 powiatów objęto alertem. Są to kolejno powiaty: kluczborski w województwie opolskim, kościerski, pucki, wejherowski, nowodworski i Słupsk w województwie pomorskim, strzyżowski i przeworski w województwie podkarpackim, łęczyński w województwie lubelskim i jaworski w województwie dolnośląskim.

Zobacz także

Resort zdrowia co tydzień, najczęściej w czwartek, aktualizuje listę powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach. Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.

W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

Zobacz także

Rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz w piątek zapowiedział, że ramach przyjętej strategii "punktowego reagowania" na epidemię minister zdrowia w przyszłym tygodniu zaproponuje nowe obostrzenia w strefach czerwonych i żółtych. Szczegółów jednak nie podał. Powiedział jedynie, że mają one dotyczyć spotkań międzyludzkich.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET/RadioZET.pl/PAP