Zamknij

Otwarcie galerii handlowych? Nieoficjalnie: ustalono datę

23.04.2020 18:00
Kiedy otwarcie galerii handlowych? Nieoficjalnie: ustalono datę
fot. pxfuel.com

Pierwsze galerie informują pracowników o powrocie do pracy i podają konkretną datę – pisze w czwartek "Rzeczpospolita". Z ustaleń dziennikarzy wynika, że chodzi o 18 maja. Tego samego dnia mają też zostać otwarte sklepy przy ulicach handlowych.

Czy mimo rozprzestrzeniającego się koronawirusa sklepy i galerie handlowe zostaną faktycznie otwarte 18 maja? To właśnie tę datę miały według „Rzeczpospolitej” wskazywać takie galerie jak "Wola" w Warszawie, "Bielany" we Wrocławiu i "Galeria Madison" w Gdańsku.

Z kolei źródła zbliżone do rządu miały informować dziennikarzy, że część ministrów jest za tym, by galerie otworzyć nawet wcześniej niż 18 maja, uznając, że bez handlu gospodarka nie zacznie się na nowo rozkręcać po okresie "zamrożenia". 

- Pojawiały się nawet propozycje, aby poszczególne etapy otwierania gospodarki łączyć – powiedziało w rozmowie z „Rz” jedno ze źródeł.

Odmrażanie gospodarki w etapach

Przypomnijmy, że rząd zapowiedział odmrażanie gospodarki w czterech etapach. W pierwszy etap weszliśmy 20 kwietnia, gdy otwarto lasy i parki, a w sklepach zezwolono na obecność większej liczby klientów. Daty pozostałych etapów mają być ustalane na bieżąco. - Nie chcemy przedwcześnie luzować pewnych zasad ponieważ jesteśmy przekonani, że nasze szybkie działania doprowadziły do tego, że dzisiaj krzywa zachorowań w Polsce jest zupełnie innego kształtu niż w Hiszpanii, Włoszech czy Niemczech - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.

- Zastanawiamy się jednak nad tym, żeby pewne reguły, które pozwalałyby na otwarcie działalności gospodarczej w zakresie szerszym, obowiązywały w innym stopniu w tych powiatach, w których jest zero zakażeń lub liczba osób zakażonych jest poniżej pięciu lub dziesięciu w porównaniu do wszystkich pozostałych - mówił Morawiecki. Dodał jednak, że na razie takie decyzje jeszcze nie zapadły.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita