Zamknij

Kolęda w Warszawie. Ksiądz odwiedzi domowników w czasie pandemii? Jest decyzja

01.12.2020 20:16
kolęda
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

Koronawirus a kolęda w Warszawie. Jak będą wyglądały wizyty duszpasterskie w stolicy? O jej formie zdecydują sami proboszczowie, kierując się sytuacją w ich parafii, opiniami wiernych, możliwościami i obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi - poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Z powodu koronawirusa kolejne diecezje ogłaszają nowe zasady wizyt duszpasterskich. Episkopat nie wydał odgórnego zakazu wizyt w domach, ale w części z parafii kolędy będą ograniczone do błogosławieństwa domów lub przyjmą formę wieczornej mszy w mniejszym gronie. W innych natomiast wizyty zostaną odwołane. O formie wizyty duszpasterskiej w archidiecezji warszawskiej zdecydują z kolei sami proboszczowie.

Zobacz także

Warszawa. O formie wizyty duszpasterskiej zdecydują proboszczowie

W informacji przekazanej PAP we wtorek podano, że w archidiecezji warszawskiej decyzja o formie wizyty duszpasterskiej, która po świętach Bożego Narodzenia nazywana jest kolędą, będzie zależała od księży proboszczów. Ustalenie zapadło podczas spotkania online kard. Kazimierza Nycza z przedstawicielami wszystkich dekanatów i wielu parafii archidiecezji warszawskiej.

Zwrócono uwagę, że posługując na miejscu, duchowni najlepiej znają realia swych parafii. W podejmowaniu decyzji proboszczowie będą kierować się także "opiniami wiernych, możliwościami, a przede wszystkim obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi" – podano w komunikacie.

Wyjaśniono, że jedną z proponowanych form "może być zapraszanie wiernych z wyznaczonej części parafii (np. bloku, sąsiedztwa) na wspólną mszę św. w kościele". Drugą może być "wizyta duszpasterska na zaproszenie parafian", a "trzecią (zwłaszcza w parafiach wiejskich) może być wizyta w tradycyjnej formie".

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP