Zamknij

Morawiecki podczas sesji Q&A: W walce z pandemią popełniamy błędy

02.12.2020 17:20
Konferencja premiera
fot. PAP/Paweł Supernak

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili plan na szczepienia przeciw Covid-19. Przekazali, że wszelkie znaki wskazują, iż masowe szczepienia mogłyby ruszyć w lutym 2021 roku.

  • Za nami konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, na której przedstawiono plan szczepień Polaków przeciw Covid-19
  • - Najpierw szczepionki dla służb medycznych, mieszkańców domów opieki, służb mundurowych i osób starszych - zapowiedział w środę premier. Jak dodał, "są widoki", żeby szczepienia zaczęły się już w lutym
  • Koronawirusem w Polsce zaraziło się już ponad milion osób. W środę resort zdrowia poinformował o wykryciu zakażenia u blisko 14 tys. osób i śmierci ponad 600 pacjentów z Covid-19
  • Senat bez poprawek przyjął nowelę ustawy dot. niedzieli handlowej 6 grudnia. Ustawa trafi do podpisu prezydenta

Koronawirusem w Polsce obecnie zakażonych jest łącznie ponad milion osób - przekazało w środę Ministerstwo Zdrowia. 13 855 osób zakaziło się koronawirusem w ciągu ostatniej doby, 609 zmarło z powodu Covid-19. 89 osób zmarło z powodu Covid-19, 502 zaś z powodu Covid-19 i chorób współistniejących - czytamy w najnowszym komunikacie resortu.

. W środę także odbędzie się konferencja ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego. Jak wcześniej przekazał wiceszef resortu Waldemar Kraska, podczas konferencji Adam Niedzielski ogłosi stan przygotowań logistycznych do szczepienia Polaków przeciw Covid-19.

Zobacz także

 Kiedy pojawi się szczepionka, wówczas natychmiast przystąpimy do szczepienia Polaków – mówił Kraska we wtorek w TVP INFO.

W środę rano zagraniczne media przekazały również, że Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła w środę do użycia opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionkę przeciw koronawirusowi. Jak poinformował minister zdrowia Matt Hancock szczepienia mogą się zacząć od przyszłego tygodnia. W listopadzie amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer i niemiecka firma BioNTech poinformowały, że ich szczepionka daje 90 procent skuteczności. Wielka Brytania już wcześniej podpisała kontrakt za zakup 40 milionów dawek.

Obrady Senatu

W środę o godzinie 11.00 Senat wznowi przerwane w ubiegłym tygodniu posiedzenie; zajmie się m.in. senackim projektem nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym. Tworzy on podstawy prawne do utworzenia powiatowych i wojewódzkich rad seniorów. Projekt ma też pozwolić jednostkom samorządu terytorialnego na dofinansowanie działalności rad seniorów. Przewidują również objęcie ich członków ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej lub dowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Zobacz także

Senat zajmie się także senackim projektem o uchyleniu ustawy o Radzie Mediów Narodowych, która przewiduje zniesienie RMN i przywrócenie konstytucyjnych kompetencji Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Projekt zakłada również wygaszenie funkcji członków rad nadzorczych i zarządów jednostek publicznej radiofonii i telewizji powołanych przed dniem wejścia w życie projektowanej ustawy i powołanie przez KRRiT w ich miejsce nowych członków.

Zobacz także

Senatorowie zajmą się też Izba zmianami w Regulaminie Senatu, które rozszerzają krąg osób mogących wziąć udział w posiedzeniu komisji senackiej w sposób zdalny. Obecnie taką możliwość mają jedynie senatorowie. Według projektu w posiedzeniach komisji senackich w sposób zdalny będą mogli uczestniczyć m.in. także posłowie, europosłowie, przedstawicieli Rady Ministrów, organów administracji rządowej, państwowych i samorządowych organów. Projekt zakłada, że będzie to możliwe w wypadkach wynikających z wprowadzonego stanu nadzwyczajnego, epidemii lub zagrożenia epidemicznego. W Senacie zaplanowano również drugie czytanie siedmiu projektów uchwał, w tym pięciu w sprawie ustanowienia roku 2021 rokiem: Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego; Cypriana Kamila Norwida; Pracowników Ochrony Zdrowia; Powstań Śląskich i Polskiej Tradycji Konstytucyjnej. Posiedzenie potrwa do czwartku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/Ministerstwo Zdrowia/Twitter