Zamknij

Morawiecki po spotkaniu z Orbanem. Premier mówi o rozpadzie UE

26.11.2020 19:40
Mateusz Morawiecki, konferencja prasowa na żywo
fot. Isopix/East News

Mateusz Morawiecki ogłosił tarczę 2.0, czyli kolejne finansowe wsparcie dla branż najbardziej dotkniętych przez pandemię. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 16 tys. nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Dziś odbywa się też posiedzenie Senatu ws. m.in. ustawy o Covid-19. Morawiecki spotkał się też z premierem Węgier Wiktorem Orbanem. Wspólnie sprzeciwiają się unijnemu mechanizmu praworządności, wieszcząc, że może doprowadzić do rozpadu UE. Śledź relację na żywo z wydarzeń 26 listopada na RadioZET.pl.

  • W czwartek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 16 687 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Poinformowano także o śmierci 580 osób. 
  • Premier Mateusz Morawiecki złożył wizytę w Budapeszcie. Na spotkaniu z szefem węgierskiego rządu Viktorem Orbanem ustalili, że ustalony przez UE mechanizm praworządności może doprowadzić do jej rozpadu.
  • Wcześniej Morawiecki ogłosił tarczę 2.0, czyli kolejne finansowe wsparcie dla branż najbardziej dotkniętych przez pandemię. Ma ono docelowo wynieść 35-40 mld złotych. 
  • O godz. 10 rozpoczęła się dalsza część posiedzenia Senatu, który zajmie się m.in. nowelizacją ustawy covidowej. Przewiduje ona dodatki za pracę z pacjentem z Covid-19 jedynie dla pracowników medycznych skierowanych do takiej pracy, a nie wszystkim zaangażowanym. 
  • Parlament Europejski przyjął rezolucję potępiającą Polskę za zaostrzanie prawa aborcyjnego. 455 europosłów zgadza się ze stwierdzeniem, iż wykluczenie przesłanki o aborcji eugenicznej "szkodzi zdrowiu i życiu kobiet".

Konferencja prasowa premiera na żywo

Mateusz Morawiecki o godzinie 10 wystąpił na konferencji prasowej, podczas której ogłosił tarczę 2.0, czyli kolejne finansowe wsparcie dla branż najbardziej dotkniętych przez pandemię. Ma ono wynieść 35-40 mld złotych, a więc "co najmniej 35 do 40 mld zł, 3 mld zł dla mikrofirm, 5 mld zł dla małych firm; dla średnich i większych to pozostałe 25-27 mld zł".

Tarcza finansowa 2.0 dla branż. Co ogłosił premier na konferencji?

Koronawirus w Polsce. 26 listopada - RAPORT

Koronawirus w Polsce. W środę Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 16 687 nowych przypadków zakażenia koronawirusem Poinformowano także o śmierci 580 osób. To więcej niż w ostatnich dwóch dniach - we wtorek liczba nowych zachorowań wyniosła 10 132, natomiast w poniedziałek 15 002 przypadki.

Przypomnijmy, że do ogólnego bilansu koronawirusa w naszym kraju - który wynosi aktualnie 924 422 przypadki od początku epidemii - wliczone zostały także pominięte wcześniej (w wyniku błędnego raportowania danych) ponad 22 tys. infekcji. 

Morawiecki jedzie do Budapesztu

Mateusz Morawiecki składa dziś jednodniową wizytę w Budapeszcie, gdzie spotka się z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Głównym tematem rozmowy będą trwające negocjacje dotyczące budżetu Unii Europejskiej.

Państwa członkowskie UE nie osiągnęły w ubiegły poniedziałek jednomyślności w sprawie budżetu UE na lata 2021-27 i decyzji dotyczącej funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem, dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności Pozostałe państwa UE poparły rozporządzenie, które przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

Senat zajmie się ustawą o Covid-19

Senat obraduje od godz. 10. Senatorowie zajmą się m.in. nowelizacją ustawy covidowej. Przewiduje ona, że dodatki za pracę z pacjentem z Covid-19 będą wypłacane jedynie pracownikom medycznym skierowanym do takiej pracy, a nie wszystkim w nią zaangażowanym.

Sejm pod koniec października, przegłosował poprawki Senatu do ustawy dotyczącej przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem Covid-19 (tzw. covidowej). Posłowie poparli – mimo negatywnego stanowiska rządu – poprawkę, zgodnie z którą dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługiwać ma wszystkim (a nie tylko tym skierowanym do pracy) pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na Covid-19 lub podejrzanych o zakażenie. Regulacja została podpisana przez prezydenta, ale nie została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Następnego dnia po uchwaleniu tej nowelizacji, Sejm uchwalił kolejną nowelę tzw. ustawy covidowej. Jej projekt został złożony przez PiS w celu – jak wskazano w uzasadnieniu – naprawy błędu tzw. konwalidacji, który miał miejsce podczas rozpatrywania senackich poprawek do poprzedniej noweli covidowej.

RadioZET.pl/PAP