Zamknij

Decyzja o powrocie dzieci do szkół dopiero w przyszłym tygodniu

08.01.2021 20:00

Nie ma decyzji o powrocie dzieci do szkół. Jak przekazał na konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, taką decyzję ma podjąć w przyszłym tygodniu premier Morawiecki. Wówczas poznamy szczegóły i dokładne terminy. 11 stycznia rusza ogólnopolska akcja badania przesiewowego nauczycieli w kierunku koronawirusa. Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że testami przesiewowymi w kierunku koronawirusa zainteresowanych jest około 165 tys. nauczycieli i pracowników administracyjnych szkół.

konferencja ministra edukacji
fot. PAP

Konferencja ministra edukacji

Powrót do szkół – tego dotyczyła konferencja ministra edukacji. W piątek o godzinie 10.00 pod kierownictwem premiera Mateusza Morawieckiego zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który omawiał właśnie kwestię powrotu dzieci do nauki stacjonarnej, ale też ewentualnego przedłużenia obostrzeń w Polsce. Minister edukacji Przemysław Czarnek poinformował na konferencji prasowej, że nie ma decyzji o powrocie dzieci do szkół. Ma ona zapaść dopiero w przyszłym tygodniu. 11 stycznia 2021 roku rusza ogólnopolska akcja badania przesiewowego nauczycieli w kierunku koronawirusa.

Minister edukacji: dzieci wrócą do szkół w tzw. bańkach

W czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że to właśnie 8 stycznia rząd będzie ostatecznie decydować, jakie będą rekomendacje dla dyrektorów szkół i co rząd myśli o terminie powrotu dzieci z klas I-III do szkół. Jeszcze przed rządowym spotkaniem szef resortu edukacji powiedział na antenie programu Siódma9 emitowanym w rozgłośniach katolickich w Polsce, że „jeśli będzie powrót, to w ścisłym reżimie sanitarnym”. - Uczniowie wrócą wtedy w tzw. bańkach. Będą to klasy oddzielone od siebie, w różnych miejscach szkoły i najlepiej z lekcjami o różnych porach

Rzecznik rządu Piotr Müller w radiowej "Trójce" mówił z kolei, że w piątek należy się spodziewać rekomendacji odnośnie pójścia do szkół uczniów niższych klas szkół podstawowych, a sama decyzja w kwestii szkolnictwa zostanie ogłoszona najpóźniej w poniedziałek.

Zdaniem immunologa i eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z koronawirusem dr. Pawła Grzesiowskiego powrót dzieci do szkół „to absolutnie przedwczesny i nieprzygotowany pomysł”. - Jednorazowy, pojedynczy test niczego nie wnosi. Złapiemy kilkudziesięciu chorych nauczycieli i to wszystko – mówił w piątek na antenie Radia ZET. - Jedynym sensownym rozwiązaniem jest zaszczepienie nauczycieli, którzy mają rozpocząć naukę w klasach 1-3 – dodał. Według eksperta, jeśli szczepienia nauczycieli zaczną się dopiero w II kwartale 2021 roku, to dopiero wtedy dzieci powinny ruszyć do szkół.

RadioZET.pl