Zamknij

"Musimy zrobić mały krok wstecz". Rząd wprowadza zmiany w obostrzeniach

24.02.2021 16:00
Konferencja premiera i ministra zdrowia
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Nowe obostrzenia będą obowiązywać już od soboty 27 lutego, nie - jak się spodziewano - od 1 marca. Chodzi m.in. o ponowne zamknięcie szkół, kin, hoteli, teatrów i obiektów sportowych w najbardziej dotkniętym epidemią woj. warmińsko-mazurskim. Pewne nowe zasady, jak np. zakaz noszenia przyłbic, będą obowiązywać też w pozostałych województwach.

Nowe obostrzenia zostały ogłoszone podczas konferencji prasowej ministra zdrowia 24 lutego. - Trzecia fala zakażeń koronawirusem się rozpędza. Te wzrosty stają się coraz większe i dynamika zakażeń zaczyna doganiać tę z początku drugiej fali - mówił Adam Niedzielski. - Przed nami czas rozwoju epidemii, a jej szczyt ma być na średnim poziomie 10-12 tys. zakażeń. Zdecydowaliśmy więc, że musimy wykonać mały kroczek wstecz - powiedział.

Jak dodał szef MZ, największym zagrożeniem są obecnie kolejne mutacje wirusa, a zdecydowanie najbardziej niepokoi sytuacja w województwie warmińsko-mazurskim. To właśnie na tę część kraju rząd nałożył te najbardziej radykalne restrykcje, a raczej przywrócił obostrzenia, które wcześniej w lutym zostały poluzowane. - Tam chcemy wprowadzić ściślejsze regulacje: nauka w klasach 1-3 wróci do trybu zdalnego. Zamknięte zostaną również galerie handlowe, korty, baseny i obiekty kultury - doprecyzował. 

Powrót do poprzednich obostrzeń na razie nie dotyczy jednak pozostałych województw, choć i tam nastąpią pewne zmiany.

Obostrzenia od soboty 27 lutego

Zmiany w obostrzeniach w Polsce będą obowiązywać już od 27 lutego (wstępnie do 14 marca). Jak mówił wcześniej w środę minister zdrowia, "nie ma na co czekać". Pełną listę obostrzeń obowiązujących od soboty publikujemy poniżej:

Obostrzenia od 27 lutego we wszystkich województwach oprócz warmińsko-mazurskiego:

  • Powrót do szkół przesunięty, nauka zdalna dla starszych klas zostaje przedłużona. Klasy I-III pozostają przy nauce stacjonarnej
  • Hotele otwarte, ale dostępne przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte)
  • Kina, teatry, opery i filharmonie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki i zakaz konsumpcji
  • Baseny nadal otwarte (aquaparki nieczynne)
  • Stoki otwarte
  • Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. 

Jeśli chodzi o siłownie i restauracje, to nic się nie zmienia. Tak jak do tej pory – siłownie są zamknięte, a lokale gastronomiczne będą mogły wydawać posiłki jedynie na wynos i w dowozie.

Minister zdrowia już kilka dni wcześniej podkreślał, że obecna sytuacja epidemiczna w kraju absolutnie nie daje pola do poluzowań, a wszelkie poluzowania obostrzeń mogą zostać "cofnięte". Jak mówił, to dlatego, że z każdym luzowaniem "pewna atmosfera odpowiedzialności społecznej" maleje. 

RadioZET.pl