Zamknij

Konferencja premiera. Jakie obostrzenia będą luzowane? Nieoficjalne informacje

28.01.2021 00:05

Otwarcie galerii handlowych, przedłużenie zamknięcia hoteli i lokali gastronomicznych oraz nauki zdalnej dla starszych roczników szkoły podstawowej - takie informacje ma, według nieoficjalnych ustaleń Onetu, ogłosić podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. 

Mateusz Morawiecki
fot. PAP

Obostrzenia od 1 lutego najprawdopodobniej ulegną zmianie. Rządzący wstępnie wykluczają zarówno zaostrzenie restrykcji, jak i przedłużenie ich w obecnej formie. Zdaniem wiceministra zdrowia Waldemara Kraski "sytuacja pod względem dziennej liczby zakażeń koronawirusem jest stabilna", dlatego od lutego można spodziewać się luzowania obostrzeń. - Myślę, że od lutego jakieś poluzowania w obostrzeniach wystąpią – mówił w weekend w Radiu ZET.

Konferencja prasowa premiera Mateusz Morawieckiego zaplanowana jest na czwartek 28 stycznia. Jak poinformował w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik rządu Piotr Müller, zostanie wówczas "przedstawiona informacja na temat zasad bezpieczeństwa epidemicznego, które będą obowiązywały od 1 lutego".

Onet: otwarte galerie handlowe, zamknięte bary, restauracje i hotele

Otwarcie galerii handlowych to zmiana, która najczęściej pojawia się w wypowiedziach członków rządu. I - według nieoficjalnych ustaleń Onetu - tę właśnie zmianę premier ogłosi podczas czwartkowej konferencji. Będzie to jednak jedyne obostrzenie, które zostanie poluzowane.

Onet pisze bowiem, że na podobną wyrozumiałość nie mogą liczyć np. właściciele lokali gastronomicznych ani miejsc noclegowych. Przez przynajmniej kolejny miesiąc zamknięte mają być restauracje, bary i kawiarnie (mogą działać jedynie na wynos i na dowóz), a także hotele i pensjonaty. Te ostatnie będą działały jedynie jako hotele pracownicze oraz miejsca noclegowe dla służb mundurowych, medyków bądź pacjentów szpitali specjalistycznych. 

Co ze szkołami i uczniami klas IV-VII szkoły podstawowej? Jak nieoficjalnie dowiedział się Onet, "nauczanie zdalne dla uczniów klas IV-VII może zostać przedłużone o kolejne dwa tygodnie, lub [...] nawet o kolejny cały miesiąc". - Przygotowujemy się na różne okoliczności w pięciu różnych wariantach, jeśli chodzi o decyzje dotyczące szkolnictwa - informował w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (cytat za: onet.pl). 

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia obowiązują od miesiąca

Przypomnijmy, że od 28 grudnia ubiegłego roku, początkowo do 17 stycznia 2021 r., zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa - m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i stoków narciarskich. Obostrzenia zostały później przedłużone do 30 stycznia.

W ubiegłym tygodniu w poniedziałek po feriach zimowych uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych wrócili do nauki stacjonarnej. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, tak jak przed feriami, kontynuują naukę zdalną.

loader

RadioZET.pl/Onet.pl/PAP