Zamknij

Konferencja w KPRM. Jest decyzja o powrocie do szkół

11.01.2021 17:40
konferencja w Kancelarii Premiera
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Konferencja prasowa w Kancelarii Premiera dotycząca zasad bezpieczeństwa w związku z pandemią COVID-19 rozpoczęła się o godz. 17.00. Ogłoszone w poniedziałek decyzje rządu dotyczą m.in. powrotu do szkół po feriach. Uczniowie klas I-III wrócą do klas 18 stycznia. Konferencję prasową można oglądać na żywo na RadioZET.pl.

Konferencja w Kancelarii Premiera 11.01 na żywo. Jest decyzja w sprawie szkół

Konferencja prasowa dotycząca zasad bezpieczeństwa w związku z pandemią z udziałem szefa resortu zdrowia Adama Niedzielskiego i ministra edukacji Przemysława Czarnka rozpoczęła się o godz. 17.00. Pierwotnie informowano, że weźmie w niej udział premier Mateusz Morawiecki. Podczas konferencji zostały ogłoszone decyzje na temat powrotu dzieci do szkół. Dzieci z klas I-III szkół podstawowych mają wrócić do nauki stacjonarnego 18 stycznia 2021 r. - podano.

Konferencja ministra edukacji, która odbyła się 8 stycznia, nie przyniosła konkretnej odpowiedzi na pytanie, czy dzieci z klas 1-3 wrócą do szkoły po feriach. Podczas konferencji w MEiN szef resortu Przemysław Czarnek ogłosił jedynie, że wciąż nie ma w tej kwestii  ostatecznej decyzji. Dodał, że decyzja będzie podyktowana rozwojem pandemii koronawirusa w kolejnych dniach i podejmie ją premier Mateusz Morawiecki.  - To nie jest ostateczna decyzja o powrocie do szkół. To jest ogłoszenie wejścia w fazę praktyczną przygotowań do ewentualnego powrotu – oświadczył minister Czarnek.

W poniedziałek 11 stycznia szef kancelarii premiera Michał Dworczyk potwierdził, że właśnie tego dnia zostanie ogłoszona decyzja dotycząca powrotu do szkół.  Jednocześnie rząd ma przekazać konkrety ws. ewentualnych kolejnych obostrzeń po 17 stycznia. 

Niedzielski o powrocie klas I-III do szkół: to najbardziej nieśmiały krok

Szef MZ stwierdził, że otwarcie nauczania stacjonarnego w klasach I-III to "najbardziej nieśmiały krok", który uwzględnia ryzyko rozwoju pandemii z kosztami nauczania zdalnego i nieprzebywania dzieci w tym wieku w swoich grupach rówieśniczych. - Od 18 stycznia zdecydowaliśmy się po pierwsze o utrzymaniu wszystkich dodatkowych obostrzeń oprócz uruchomienia nauczania stacjonarnego w klasach I-III w szkołach podstawowych - powiedział Niedzielski.

Wszędzie w Europie widać narastającą III falę. Widzimy w Czechach i na Słowacji, że sytuacja ulega pogorszeniu - powiedział w poniedziałek minister. Zauważył, że kraje ościenne wydłużają termin trwania wprowadzonych obostrzeń, podejmują "konserwatywne i asekuracyjne" decyzje. Tymczasem w Polsce - jego zdaniem - sytuacja jest stabilna. - Nie mamy żadnego skoku zachorowań. Nie mamy dynamicznego wzrostu czy zgonów, czy obłożenia szpitalnego. Poziom zajętości respiratorów, łóżek nadal waha się poniżej 50 proc. - powiedział. Podkreślił też, że biorąc pod uwagę wykorzystanie łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID--19 istnieje duży bufor bezpieczeństwa

RadioZET.pl/ MEiN/ PAP