Zamknij

Szczepienia przeciw Covid-19 dla pierwszej grupy. Szef KPRM podał kolejność

11.01.2021 17:20
konferencja
fot. Facebook/Kancelaria Premiera

Uczniowie klas I-III wracają do szkół i do nauki w trybie stacjonarnym. Pozostałe obostrzenia obowiązywać będą do 31 stycznia. Oprócz tego przedstawiciele rządu ogłosili, że jako pierwsi w tzw. grupie pierwszej rejestrować na szczepienia będą się mogły osoby powyżej 80. roku życia. Wszystkie najważniejsze wydarzenia z kraju relacjonowaliśmy w poniedziałek na żywo na RadioZET.pl.

  • Koronawirusem zaraziło się w Polsce już prawie 1,4 mln osób. W poniedziałek poinformowano o 4622 nowych przypadkach zachorowań oraz 75 ofiarach śmiertelnych. 
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ogłosili, że od 18 stycznia uczniowie klas I-III szkoły podstawowej wracają do stacjonarnego trybu nauki. Pozostałe obostrzenia obowiązują do 31 stycznia. 
  • Szef KRPM Michał Dworczyk ogłosił, że gdy rozpoczną się szczepienia grupy pierwszej, jako pierwsi rejestrować na szczepienia będą się mogły osoby powyżej 80. roku życia. Podał też szczegółowy harmonogram, jeśli chodzi o zapisy i szczepienia na najbliższe kilka tygodni. 
  • W poniedziałek po południu odbyła się także konferencja wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina. Dotyczyła wsparcia finansowego dla gmin górskich, które ucierpiały wskutek pandemii. 
  • W USA z kolei demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi w niedzielę poinformowała kongresmenów, że przed debatą o postawieniu prezydenta Donalda Trumpa w stan oskarżenia (impeachment) odbędzie się głosowanie o usunięciu go z urzędu

Konferencja ministra zdrowia i szefa MEN. Uczniowie klas I-III wracają do szkół

- Od 18 stycznia zdecydowaliśmy się po pierwsze o utrzymaniu wszystkich dodatkowych obostrzeń oprócz uruchomienia nauczania stacjonarnego w klasach I-III w szkołach podstawowych - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ stwierdził, że otwarcie nauczania stacjonarnego w klasach I-III to "najbardziej nieśmiały krok", który uwzględnia ryzyko rozwoju pandemii z kosztami nauczania zdalnego i nieprzebywania dzieci w tym wieku w swoich grupach rówieśniczych. Pozostałe obostrzenia obowiązują do 31 stycznia. 

Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki stacjonarne funkcjonowanie szkół, poza pewnymi wyjątkami, zostało ograniczone do 3 stycznia 2021 r. Od 23 grudnia ub.r. do 3 stycznia uczniowie mieli przerwę świąteczną. Od 4 do 17 stycznia trwają ferie zimowe, w jednym terminie dla wszystkich uczniów w całym kraju

Dworczyk: w pierwsze kolejności będą mogły się rejestrować osoby powyżej 80. roku życia

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk podkreślił podczas na poniedziałkowej konferencji prasowej (która odbyła się przed wystąpieniami Niedzielskiego i Czarnka), że właśnie zaczyna się bardzo ważny czas w Narodowym Programie Szczepień - czas uruchomienia centralnej rejestracji pacjentów, a następnie rozpoczęcia masowych szczepień.

Przekazał, że między 18 a 22 stycznia zostaną zaszczepieni mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej. - Zrobią to zespoły wyjazdowe i w tym czasie (...) poradzimy sobie z zaszczepieniem wszystkich pensjonariuszy DPS-ów - zapewnił Dworczyk. Wskazał, że blisko 70 proc. mieszkańców DPS-ów zadeklarowało chęć zaszczepienia się.

Poinformował też, że 15 stycznia zostanie uruchomiona centralna rejestracja, czyli - jak mówił - możliwość umawiania szczepień na konkretny termin dla seniorów. - Od 15 stycznia będą mogli umawiać się na konkretne terminy seniorzy powyżej 80 roku życia" - powiedział Dworczyk. 22 stycznia - zapowiedział - uruchomiona zostanie możliwość umawiania szczepień dla seniorów powyżej 70 roku życia [...] A 25 stycznia rozpoczną się szczepienia populacyjne dla seniorów, dla wszystkich powyżej 70 roku życia - dodał.

RadioZET.pl/PAP