Zamknij

Rekord zakażeń koronawirusem. Premier zabrał głos ws. funkcjonowania szkół

Magdalena Barszczak
08.10.2020 17:22
szkoła
fot. GRZEGORZ PRESS/REPORTER

Koronawirus a szkoła. - W sobotę zakomunikujemy bardzo dokładnie nasze decyzje dotyczące funkcjonowania szkół w kolejnych tygodniach; być może trzeba będzie znowu dokonać pewnego ograniczenia - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Koronawirus nie odpuszcza. W czwartek odnotowano rekord zachorowań, a zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego będzie ich jeszcze więcej. "Podwojenie liczby zakażeń będzie zachodziło mniej więcej co trzy dni" - mówił premier w czwartek na wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Czy wobec takiej prognozy rząd wdroży nowe obostrzenia w szkołach? 

Zobacz także

Koronawirus w Polsce. Premier o planach wprowadzenia obostrzeń w szkole

"W sobotę zakomunikujemy bardzo dokładnie nasze decyzje dotyczące szkół w kolejnych tygodniach. Na dzień dzisiejszy mechanizm wdrożony w sierpniu sprawdza się nieźle, ale pandemia rzeczywiście się rozszerza, dlatego być może te zasady trzeba będzie zaostrzyć" - powiedział szef rządu na konferencji prasowej w czwartek.

Mateusz Morawiecki przekazał, że "dzisiaj ponad 98 procent szkół funkcjonuje we w miarę normalny sposób". "Ale również dostrzegam rosnącą absencję uczniów, bo te statystki również dostajemy" - powiedział.

To oznacza, że być może trzeba będzie znowu dokonać pewnego ograniczenia, ale o tym zakomunikujemy w stosownym czasie. Przestawimy nasz stan wiedzy i nasze decyzje dotyczące tego aspektu sprawy, czyli szkolnictwa, w sobotę.

premier Mateusz Morawiecki

Nauka w trybie zdalnym i mieszanym. Nowe dane MEN

Liczba szkół pracujących w czwartek w sposób inny niż stacjonarny jest najwyższa od początku roku szkolnego. W trybie mieszanym pracują 674 placówki oświatowe, a 147 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli 47,6 tys., działają normalnie – podało w czwartek MEN. Liczba szkół pracujących w czwartek w sposób inny niż stacjonarny jest najwyższa od początku roku szkolnego.

Dane zebrane od kuratorów oświaty na podstawie informacji od dyrektorów są z czwartku z godziny 14.00. Zgodnie z nimi, w trybie stacjonarnym pracuje 47 663 przedszkoli, szkół i innych placówek oświatowych, czyli 98,31 proc. wszystkich. W trybie mieszanym, czyli z nauką prowadzoną częściowo w szkole i częściowo w domu, funkcjonują 674 placówki, czyli 1,39 proc. wszystkich. W trybie wyłącznie zdalnym pracuje 147 placówek, czyli 0,3 proc. wszystkich.

Od 10 października cała Polska będzie znajdować się w strefie żółtej. Wszędzie będzie obowiązywało zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej. W lokalach gastronomicznych będą obowiązywać dodatkowe restrykcje, zostanie również zwiększona liczba łóżek w szpitalach - podkreśliło Centrum Informacyjne Rządu.

Dalsze działania będą dostosowane do aktualnej sytuacji. "Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa. Zasady ze strefy żółtej zostają rozciągnięte na cały kraj. Jesteśmy mądrzejsi o doświadczenia z ostatnich miesięcy. Zwiększamy liczbę łóżek w szpitalach, a także usprawniamy proces koordynacji przepływu pacjentów pomiędzy placówkami. Dodatkowo, w każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem" - czytamy w komunikacie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP