Zamknij

Prof. Krzysztof Simon o luzowaniu obostrzeń: ”Idiotyzm i mówię to świadomie”

16.07.2020 13:51
Prof. Krzysztof Simon
fot. MAREK BEREZOWSKI/REPORTER

Koronawirus w Polsce nie słabnie, a rząd w piątek 17 lipca luzuje kolejne obostrzenia. - Epidemia z nami zostaje przez błędne decyzje polityczne - mówi w rozmowie z reporterką Radia ZET profesor Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego w szpitalu przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. 

Nowe ogniska koronawirusa w Polsce pojawiają się po weselach oraz pogrzebach. Dwa dni temu na radiozet.pl opisaliśmy przypadek gwałtownego wzrostu zakażeń po weselu w Nawojowej w województwie małopolskim. Zakażonych jest już ponad 150 osób, a blisko 1000 osób przebywa w kwarantannie. 

Według rządowych rekomendacji, od 6 czerwca można organizować przyjęcia weselne do 150 osób. Nie trzeba jednak zakrywać ust i nosa. Dolnośląski konsultant do spraw chorób zakaźnych w rozmowie z Grażyną Wiatr z Radia ZET krytykuje działania rządu. 

Zupełne poluzowanie takich spotkań to jest idiotyzm i mówię to świadomie. Kto podjął decyzję, żeby tak to odkręcić? Kto za to odpowie w tym kraju? U nas nie ma osób odpowiedzialnych za błędne decyzje

- mówi profesor Krzysztof Simon.

Imprezy masowe. Rząd 17 lipca luzuje obostrzenia 

W piątek 17 lipca zaczyna się kolejny etap odmrażania imprez masowych. Będzie w nich mogło uczestniczyć więcej niż 150 osób pod warunkiem zachowania dystansu społecznego. W przypadku kin, teatrów, sal koncertowych, klubów muzycznych, hal widowiskowo-sportowych, amfiteatrów i muszli koncertowych zasady te polegają na udostępnieniu do 50 proc. liczby miejsc na sali oraz obowiązkowemu zakrywaniu nosa i ust przez uczestników wydarzenia.

W przypadku imprez plenerowych od piątku 17 lipca należy zapewniać co najmniej 5 m kw na osobę, wyznaczyć znakami poziomymi miejsca dla publiczności uwzględniające zachowanie dystansu oraz wyraźnie oddzielić i oznaczyć teren dla widowni, aby uniemożliwić publiczności mieszanie się np. ze spacerowiczami. Uczestnicy imprez plenerowych muszą:

  • zachowywać 2-metrową odległość od siebie,
  • zakrywać nosy i usta, chyba że zostanie zachowana odległość nie mniej niż 2 m od innych osób.

Obowiązek zachowania dystansu nie dotyczy: osoby, która przyszła z dzieckiem poniżej 13. roku życia, osoby towarzyszącej osobie z niepełnosprawnością lub osobie, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie, a także osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl