Zamknij

"Lato nie sprawi, że to minie". Szokujące badania naukowców dot. koronawirusa

09.05.2020 14:47
"Lato nie sprawi, że to minie". Szokujące badania naukowców dot. koronawirusa
fot. YURI KADOBNOV/AFP/East News

Lato nie sprawi, że to minie. Ważne, aby ludzie to wiedzieli - alarmują kanadyjscy naukowcy. Ich najnowsze badania dowodzą, że ani temperatura w danym kraju ani szerokość geograficzna nie mają wpływu na pandemię SARS-CoV-19.

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo. Obecnie najbardziej pożądanym specyfikiem na całym świecie jest szczepionka przeciwko SARS-CoV- 19 oraz skuteczny lek hamujący replikację patogenu w ludzkim organizmie. Globalna liczba osób zakażonych koronawirusem  przekroczyła już 4 miliony, a ofiar śmiertelnych Covid-19 jest coraz więcej.

Nad wynalezieniem powyższych pracuje ponad 100 zespołów naukowych z całego świata. Na początku wiele czynników wskazywało na to, że na pandemię koronawirusa może mieć wpływ szerokość geograficzny i klimat. Jak się jednak okazuje, założenia te są błędne.

Temperatura ani szerokość geograficzna nie wydają się być związane z rozprzestrzenianiem się COVID-19, natomiast skuteczne w jego ograniczaniu okazały się zamknięcie szkół oraz inne środki zapobiegawcze – informują naukowcy na łamach "Canadian Medical Association Journal".

Naukowcy z Kanady przeanalizowali 144 obszary geopolityczne - stany i prowincje w Australii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a także różne kraje na całym świecie, gdzie łącznie potwierdzono ponad 375 600 przypadków COVID-19. Wykluczono Chiny, Włochy, Iran i Koreę Południową, ponieważ wirus zanikał (w przypadku Chin) lub podczas analizy epidemia była w punkcie szczytowym. Aby oszacować wzrost epidemii, naukowcy porównali liczbę przypadków 20 marca 2020 roku - z przypadkami 27 marca. Następnie ustalali wpływ szerokości geograficznej, temperatury, wilgotności, zamknięcia szkół, ograniczeń masowych imprez i dystansu społecznego mierzonych w okresie od 7 do 13 marca.

Zobacz także

Badanie wykazało, że związek między szerokością geograficzną i temperaturą a wzrostem epidemii COVID-19 nie istnieje lub jest niewielki, zaś związek między wilgotnością a zmniejszoną transmisją jest słaby. To, że cieplejsza pogoda nie miała wpływu na przebieg pandemii, zaskoczyło autorów analiz.

Zobacz także

Przeprowadziliśmy wstępne badanie, które sugerowało, że zarówno szerokość geograficzna, jak i temperatura mogą odgrywać pewną rolę

- mówi dr Peter Jüni (University of Toronto i St. Michael's Hospital w Toronto).

Ale kiedy powtórzyliśmy badanie w znacznie bardziej rygorystycznych warunkach, otrzymaliśmy odwrotny wynik

- dodaje.

Koronawirus nie zniknie w lato. "Ważne, żeby ludzie to wiedzieli"

Naukowcy stwierdzili, że działania dotyczące zdrowia publicznego, w tym zamykanie szkół, dystans społeczny i ograniczenie dużych zgromadzeń, były skuteczne.

Nasze badanie wykorzystujące globalne dane z epidemii COVID-19 dostarcza ważnych nowych dowodów, że interwencje w zakresie zdrowia publicznego ograniczyły rozwój epidemii

- podkreślił dr Jüni.

Nasze wyniki mają natychmiastowe znaczenie, ponieważ wiele krajów oraz niektóre prowincje i terytoria Kanady rozważają złagodzenie lub usunięcie niektórych z tych interwencji w zakresie zdrowia publicznego

- oznajmił.

Zobacz także

Lato nie sprawi, że to minie

– wyjaśnia współautorka, prof. Dionne Gesink, epidemiolog z Dalla Lana School of Public Health.

Ważne jest, aby ludzie to wiedzieli. Z drugiej strony, im więcej interwencji w zakresie zdrowia publicznego miało miejsce, tym większy wywarły wpływ na spowolnienie wzrostu epidemii. Te interwencje w zakresie zdrowia publicznego są naprawdę ważne, ponieważ są obecnie jedyną działającą metodą spowalniania epidemii

- dodaje.

Autorzy zauważają kilka ograniczeń badania, takich jak praktyczne różnice dotyczące testowania, niemożność oszacowania rzeczywistych wskaźników COVID-19 i tego, jak wyglądało w praktyce dystansowanie społeczne. Jak podkreślają, podejmując decyzję o zniesieniu ograniczeń, rządy i organy zdrowia publicznego powinny dokładnie rozważyć wpływ tych środków na potencjalne szkody i korzyści dla zdrowia ekonomicznego i psychicznego.

 

RadioZET.pl/PAP