Zamknij

Dzieci wróciły do szkół. Nietypowe nakrycia głowy jako środek walki z epidemią

28.04.2020 16:32
chińskie dzieci w czapkach z uszami
fot. AsiaWire / Yangzheng School/EuroPics/East News

Kiedy Europa walczy z epidemią koronawirusa, Chiny jej szczytowy moment mają już za sobą. Część uczniów wróciło już do tamtejszych szkół. Nadal ważne jest jednak zachowywanie społecznego dystansu. Jak to zrobić w klasie? Na nietypowy pomysł wpadła jedna z podstawówek.

Szczytowy okres epidemii w Chinach minął wiele tygodni temu, jednak władze wciąż obawiają się nawrotu zakażeń. W kraju zdjęto część obostrzeń, a po trzymiesięcznej przerwie do klas wrócili niektórzy uczniowie. W placówkach zachowuje się nadzwyczajne środki ostrożności. W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać, jak rozwiązano kwestie bezpieczeństwa w grupie.

Zobacz także

Nietypowe czapki mają zapobiec nowym zakażeniom koronawirusem

Uczniowie szkoły podstawowej Yangzheng w Hangzhou we wschodnich Chinach wrócili do klas 26 kwietnia. Dzieci muszą jednak zachowywać bezpieczną odległość. Szkoła poprosiła zatem ich rodziców, aby przygotowali swoim pociechom „metrowe czapki”, które mają pozwolić utrzymać społeczny dystans w szkolnej sali. W sieci zaroiło się od zdjęć nietypowych nakryć głowy.

Zachęcamy naszych uczniów do noszenia metrowych czapek, aby utrzymywać odległość co najmniej jednego metra od siebie

- mówił dyrektor placówki, cytowany przez Daily Mail.

Zobacz także

Koronawirus w Chinach. Nadzwyczajne środki ostrożności w szkołach

Chińczycy stopniowo wracają do szkół po trzymiesięcznej przerwie związanej z epidemią. W Szanghaju i Kantonie, stolicy prowincji Guangdong, naukę wznowili uczniowie ostatnich klas gimnazjów i liceów. W Pekinie na razie tylko licealiści, przygotowujący się do egzaminu gaokao (odpowiednika matury). Egzaminy te zostały z powodu epidemii przesunięte na lipiec.

Na zdjęciach ze szkół publikowanych przez miejscowe media widać uczniów w maseczkach ochronnych, siedzących pojedynczo w ławkach i ustawiających się w kolejce w metrowych odstępach.

Przy wejściu do jednego z kantońskich gimnazjów namalowano na chodniku pasy mające zapewnić dystans pomiędzy wchodzącymi uczniami. Jak wynika z relacji pracownika jednej ze szkół, na wejściu każdy poddawany jest pomiarowi temperatury, dezynfekuje ręce i przechodzi przez matę nasączoną substancją odkażającą podeszwy butów.

W ciągu ostatniej doby w Chinach kontynentalnych stwierdzono 6 przypadków zakażenia koronawirusem wśród osób, które nie wyjeżdżały z Chin i 23 przypadki wśród repatriantów. Nie odnotowano żadnych zgonów.

RadioZET.pl/Dailymail.co.uk/PAP