Zamknij

Minister Maląg o sytuacji w DPS-ach: Epidemia w 24 takich placówkach

20.04.2020 12:24
DPS koronawirus
fot. KFP/REPORTER

W DPS-ach mamy 311 osób zakażonych koronawirusem, to 0,36 procenta wszystkich pensjonariuszy – powiedziała minister pracy Marlena Maląg, zaznaczając, że rząd kontroluje sytuację w domach pomocy społecznej. Epidemia dotarła do 24 takich placówek. Wsparcie płynie też z funduszy unijnych, na wsparcie DPS-ów przewidziano nawet 1 miliard złotych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Koronawirus oznacza w DPS-ach kwarantannę całego ośrodka. Od tygodni jednostki pomocy społecznej biją na alarm – brakuje sprzętu ochronnego, a szpitale odsyłają zakażonych pensjonariuszy na kwarantannę do DPS-ów. Przez to chorują lub na kwarantannie przebywają wszyscy w ośrodkach.

Zobacz także

Głos w sprawie sytuacji w DPS-ach zabrała dziś minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Marlena Maląg podkreślała, że koronawirus jest problemem dla DPS-ów, ale wciąż skala zjawiska nie jest problemem.

Mamy w depeesach 311 osób z koronawirusem, na 81 tysięcy – to 0,38 procenta. Działania rządu sprawiają że sytuacja jest pod kontrolą.

- powiedziała minister Marlena Maląg.

I zaznaczyła, że rząd przekazał na doposażenie DPS-ów 20 milionów złotych.

Zobacz także

Zależy nam na zdrowiu, życiu i zabezpieczeniu pensjonariuszy. Naszych seniorów

- powiedziała Maląg.

125 mln zł na wsparcie DPS-ów, rekomendacje na 1 miliard zł

Z domów pomocy społecznej regularnie docierają informacje o brakach i nieprzygotowaniu na epidemię. Najbliższe tygodnie powinny dać odpowiedź, czy rządowe wsparcie okaże się wystarczające do zatrzymania pandemii w ośrodkach.

Zielone światło płynie też z Unii Europejskiej. Minister funduszy i polityki regionalnej przekazała dziś, że wydała marszałkom województw rekomendację na uruchomienie wsparcia dla depeesów w kwocie 1 miliarda złotych z funduszy unijnych.

Zobacz także

Są to fundusze, które nie zostały jeszcze wykorzystane przez marszałków województw na działania związane ze świadczeniem usług społecznych. Oprócz tego marszałkowie mogą przesuwać fundusze z innych celów. Od wydania rekomendacji minął tydzień, a w kilku województwach już startuje wsparcie, warte łącznie 125 milionów złotych

– informuje minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Zaznaczyła, że środki unijne na ten cel pochodzą z perspektywy unijnej na lata 2014-2020 i są zapewnione.

Nie mamy informacji, by te środki były zabierane państwom członkowskim. Ten budżet nie został jeszcze zakontraktowany

– dodała minister Jarosińska-Jedynak.

RadioZET.pl