Zamknij

31-latka z COVID-19 urodziła w 30. tygodniu ciąży. Dziecko było w ciężkim stanie

06.05.2020 17:34

Zakażona koronawirusem kobieta w 30. tygodniu ciąży trafiła do jednoimiennego szpitala w Kędzierzynie-Koźlu na Opolszczyźnie. Jej stan gwałtownie się pogarszał. Lekarze zdecydowali o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia i poddaniu pacjentki eksperymentalnej terapii z użyciem osocza krwi ozdrowieńca. Efekty przerosły oczekiwania.

Koronawirus w Kędzierzynie-Koźlu. Polscy lekarze uratowali zakażoną i jej dziecko
fot. Dimko/Laski Diffusion/East News, zdjęcie ilustracyjne

31-letnia mieszkanka Jeleniej Góry w ciężkim stanie i z powikłaniem ciąży trafiła do szpitala jednoimiennego w Kędzierzynie-Koźlu w ostatniej dekadzie kwietnia. Wcześniej przyjęto ją w szpitalu w Wałbrzychu, ale tamtejsi lekarze nie byli w stanie jej pomóc.

Ponieważ stan kobiety się pogarszał, lekarze z Kędzierzyna-Koźla podjęli decyzję o cesarskim cięciu. 31-latka przez tydzień leżała na oddziale intensywnej terapii. Jej stan był na tyle poważny, że trzeba było podłączyć ją do respiratora. W ciężkim stanie była też jej córka. Ważący zaledwie 1550 gramów noworodek został przetransportowany do szpitala w Opolu.

W ubiegłą środę zdecydowaliśmy się na podanie jej (31-latce – red.) osocza krwi pozyskanego od osób, które już przeszły chorobę COVID-19.

- powiedział w środę Jacek Mazur, zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala w Kędzierzynie-Koźlu.

Zobacz także

Jak się okazało, już dwa dni po podaniu kobiecie osocza jej stan radykalnie się poprawił. - Tydzień po rozpoczęciu tej kuracji nie ma już objawów choroby i można ją było przenieść z OIOM na normalny oddział ginekologiczno-położniczy – relacjonował Mazur.

Według lekarza kobieta być może już w przyszłym tygodniu będzie mogła opuścić szpital. Wcześniej jednak muszą zostać przeprowadzone kolejne testy na obecność koronawirusa. Córka pacjentki też jest już w dobrym stanie. Czeka na mamę w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.

Koronawirus a ciąża

RadioZET.pl/PAP/TVN24