Zamknij

Setki ton sprzętu medycznego w drodze do Polski. W największym samolocie świata

13.04.2020 13:04
Setki ton sprzętu medycznego w drodze do Polski. W największym samolocie świata
fot. GENYA SAVILOV/AFP/East News

Ruszył transport ponad tysiąca metrów sześciennych sprzętu zabezpieczającego z Chin do Polski. Przesyłka z materiałem do walki z koronawirusem dotrze do Polski na pokładzie największego samolotu świata – rosyjskiego An-225 Mrija. Informację przekazali prezes KGHM Marcin Chludziński i polskie MSZ.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Polska zaopatruje się w sprzęt medyczny i wszelkie zaopatrzenie niezbędne do walki z koronawirusem SARS-CoV-2. Najbliższy transport z Chin jest największą dotychczasową przesyłką drogą lotniczą.

Zobacz także

W dzisiejszym wpisie szef KGHM wspomniał, że transport lotniczy samolotem AN-225 jest pierwszą taką operacją ze strony polskiej. Spółka miedziowa informuje, że towar pojawi się na lotnisku w Warszawie we wtorek, ok. godz. 9.30.

Sprzęt znajduje się na pokładzie transportowego Antonova An-225 Mriya. Uchodzi on za największy samolot na świecie. Maszyna ma ponad 84 metry długości, napędzana jest sześcioma silnikami odrzutowymi. To model radziecki – powstały w zakładach lotniczych Aviant w 1988 roku. Może na grzebiecie przetransportować… prom kosmiczny, a w ładowni blisko 100 samochodów osobowych.

Zobacz także

Maszyna gościła w Polsce w 2003 i w 2005 roku.

Pierwszy samolot ze środkami z Chin wylądował na Okęciu 26 marca. Łączna wartość zamówionych materiałów medycznych wyniosła do tej pory około 15 mln dolarów.

RadioZET.pl/PAP