Zamknij

Przełom w walce z COVID-19. "Testowane leki są powszechnie znane"

20.05.2020 13:42
Testowanie leku na COVID-19
fot. East News/MAREK BEREZOWSKI (zdjęcie ilustracyjne)

Naukowcy podali pierwszym pacjentom leki kariologiczne, które mają pomóc w walce z COVID-19. To może być przełom w zwalczaniu koronawirusa.

9 maja 2020 roku Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał zgodę na rozpoczęcie badań klinicznych leków, które mają pomóc w walce z epidemią koronawirusa. Badania kliniczne są prowadzone przez zespół prof. Jacka Kubicy z Collegium Medicum UMK.

Badania kliniczne nad koronawirusem. Pierwsi pacjenci dostali leki

"Rozpoczęliśmy dzisiaj badania kliniczne. Pierwszym trzem pacjentom grudziądzkiego szpitala włączono leki, których działanie w przebiegu COVID-19 testujemy" – przekazał profesor Kubica. Zgoda dotyczy szpitala w Grudziądzu. Jednak badania będą rozszerzane o kolejne placówki w Polsce.

Zobacz także

Leki kardiologiczne pomogą zwalczać COVID-19

Badanie Recovery-Sirio, które było prowadzone u pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 z objawami infekcji, uzyskało pozytywną opinię Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Zobacz także

Prof. Jacek Kubica jest pierwszym autorem tego badania, drugim prof. Eliano Pio Navarese. Leki kardiologiczne mają pomóc pacjentom we wczesnej fazie COVID-19. Według naukowców zastosowanie leków, które modyfikują błonowe kanały jonowe na wczesnych etapach zakażenia nowym koronawirusem, mogła złagodzić przebieg choroby.

Testowane leki są powszechnie znane i stosowane w kardiologii. Pierwszy z nich jest lekiem antyarytmicznym, stosowanym w leczeniu zaburzeń rytmu, takich jak migotanie przedsionków oraz częstoskurcze nadkomorowe i komorowe. Drugi stosowany jest u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i chorobą wieńcową. Oba te leki wykazują działanie antagonistyczne wobec kanałów jonowych. Na podstawie wcześniejszych badań na hodowlach komórkowych wykazano, że zablokowanie tych kanałów w komórkach człowieka ogranicza inwazję i rozprzestrzenianie się wirusa

- wyjaśnił prof. Kubica.

Zobacz także

Naukowcy twierdzą, że zahamowanie wnikania wirusów do komórek, jego replikacji i rozprzestrzeniania się może mieć wpływ na przebieg COVID-19. Zastosowanie leku będzie łagodzić objawy i zmniejszać częstość progresji do ciężkiego stanu chorego. Terapia będzie trwać 14 dni. Leki łącznie podane zostaną dla 804 pacjentów.

Zobacz także

"W kolejnych dniach planowane jest włączenie pacjentów w kilku innych ośrodkach w Polsce: Górnośląskim Centrum Medycznym, Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca w Tychach, Kędzierzynie-Koźlu i w Zgierzu" – dodał prof. Kubica.

RadioZET.pl/PAP