Zamknij

Będą dodatkowe obostrzenia. Ministerstwo Zdrowia zabiera głos

29.09.2020 14:45
Adam Niedzielski
fot. PAP/Rafał Guz

Dodatkowe obostrzenia zostaną wprowadzone ze względu na wzmożony rozwój epidemii koronawirusa w Polsce. Zapowiedziało je we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Jakie restrykcje będą obowiązywać?

Obostrzenia dodatkowe, które zostaną wprowadzone ze względu na druga falę koronawirusa w strefach  zielonych, czerwonych i żółtych w Polsce, przedstawił we wtorek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Jeżeli chodzi o ograniczenie zgromadzeń i wesel w strefie zielonej – zredukujemy limit, który do tej pory wynosił 150 osób, do 100 osób

Adam Niedzielski, minister zdrowia

W strefie żółtej obecny limit 100 osób zostanie zmniejszony do 75, zaś w strefach czerwonych - gdzie obecnie wynosi 50 osób - pozostanie bez zmian.

Zobacz także

Ponadto w strefie czerwonej pojawi się nowy typ obostrzenia, które do tej pory jeszcze nie obowiązywało. "Chcemy wprowadzić rozwiązanie, dotyczące ograniczenia działalności punktów gastronomicznych, restauracji, barów i pubów. Chcemy ograniczyć je tylko i wyłącznie w czerwonej strefie, do godziny 22.00" - powiedział minister.

Wróci również obowiązek zakładania maseczki na wolnym powietrzu. Dotychczas obowiązywało to tylko w strefie czerwonej. "Obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu chcemy poszerzyć na strefę żółltą" - obwieścił Niedzielski.

Wejdą w życie przez rozporządzenie, które zostanie przygotowane w tym tygodniu.

Dodatkowe obostrzenia w strefach zielonych, czerwonych i żółtych

"Największa skala zachorowań w ostatnim czasie dotyczy województwa małopolskiego" - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, w regionie tym Ministerstwo zwiększyło liczbę łóżek respiratorowych  w szpitalach, a także w kilku innych województwach. "W regionach, w których dominuje wzrost zachorowań na Covid-19, zwiększyliśmy bazę łóżkową" - stwierdził.

"Od początku wdrażania nowej strategii walki z pandemią wydaliśmy ponad 600 decyzji wskazujących poszczególne szpitale, oddziały jako jednostki zabezpieczające łóżka dla pacjentów Covid-owych" – podał szef MZ.

Minister poinformował, że obecnie dla zakażonych pacjentów jest w szpitalach ponad 8 tys. łóżek. "To liczba łóżek, która wobec mniej więcej 2300 łóżek zajętych, pokazuje, że potencjał systemu jeszcze na przyjęcie nowych pacjentów istnieje" – ocenił.

Zobacz także

"Proszę pamiętać, że dystrybucja łóżek nie jest taka sama w każdym województwie" – dodał.

W ostatnim tygodniu mamy do czynienia z bardzo dynamicznym wzrostem liczby zachorowań. Teraz ta liczba wyraźnie przekroczyła tysiąc. W najbliższym czasie należy spodziewać się utrzymania tego trendu. To konsekwencja przywracania normalności, czyli naszego powrotu do standardowego modelu pracy, powrotu dzieci do szkół i do zwykłych czynności, które wykonywaliśmy przed pandemią

Adam Niedzielski, minister zdrowia

"Skala rozwoju pandemii ma swoje konsekwencje w innych dziedzinach. Dostaliśmy bardzo wyraźny sygnał, że szpitale zakaźne przy tej liczbie nowych pacjentów zaczynają odczuwać poważne problemy. Pojawił się apel zakaźników, za który dziękuję. W reakcji na te sygnały zebraliśmy się na sztabie kryzysowym, na którym sformułowaliśmy propozycję rozwiązania" - mówił Adam Niedzielski.

Zobacz także

"Chcieliśmy zaproponować pewną modyfikację strategii walki z pandemią, która dotyczy schematu prowadzenia pacjenta. Poprzedni model, w którym po dodatni wyniku kierowaliśmy pacjenta do szpitala zakaźnego, to był model, który był dobry w granicach dziennego przyrostu zachorowań w granicach 500-100. Mamy inną rzeczywistość, dostosowujemy schemat strategii - tłumaczył minister" - kontynuował.

Aktualne mapa stref czerwonych i żółtych

Powiaty w tzw. strefie czerwonej to:

powiat głubczycki
 powiat kartuski
Powiaty w tzw. strefie żółtej to:
powiat myślenicki
powiat gostyński
powiat aleksandrowski
powiat brzeski
powiat milicki
powiat nowotarski
powiat suski
powiat bytowski
powiat limanowski
powiat trzebnicki
powiat otwocki
powiat kłobucki
miasto Sopot
powiat działdowski
powiat nidzicki
powiat piotrkowski
powiat międzychodzki
powiat tatrzański
Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/TVN24