Zamknij

Konstytucjonalista rozprawia się z planem rządu na godzinę policyjną w Sylwestra

17.12.2020 17:29

Zapowiadane wprowadzenie zakazu przemieszczania się w Sylwestra i Nowy Rok będzie niezgodne z Konstytucją, zatem nie będzie obowiązywać – przekonuje prof. Marek Chmaj, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu i konstytucjonalista. Przypomina, że ustawa zasadnicza dopuszcza takie ograniczenia tylko po wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego.

Marek Chmaj, godzina policyjna niezgodna z Konstytucją
fot. KFP/REPORTER

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w czwartek rozszerzenie obostrzeń epidemicznych między 28 grudnia a 17 stycznia. Największym ograniczeniem miałby być zakaz przemieszczania się w noc sylwestrową, od godz. 19, do poranka w Nowy Rok.

Godzinę policyjną z miejsca za niezgodną z prawem uznał prof. Marek Chmaj. Pokazał, że nie trzeba wysilać się zbytnio – wskazał na art. 52 Konstytucji RP. „Każdemu zapewnia się wolność poruszania po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W ust. 3 tego artykułu zastrzeżono, że wolność ta może podlegać ograniczeniom określonym w ustawie. Z kolei w art. 31 ust. 3 podkreślono, że ograniczenia w zakresie korzystania z wolności konstytucyjnych nie mogą naruszać istoty tych wolności” – napisał prof. Chmaj na Facebooku.

Zobacz także

Konstytucjonalista o zamiarach rządu: Nielegalna godzina policyjna"

W dalszej część prof. Chmaj wyjaśnia, że zakres ograniczeń wolności i praw człowieka (w zakresie poruszania się) określa wyłącznie stan klęski żywiołowej. - Niezależnie od tego, czy „godzina policyjna” będzie wprowadzona w drodze ustawy czy rozporządzenia, akt taki będzie rażąco niezgodny z Konstytucją (chyba, że będzie wprowadzony stan klęski żywiołowej) – konkluduje konstytucjonalista.

Zamiary rządu Chmaj określa mianem „nielegalnego ograniczenia naszych konstytucyjnych wolności i praw”. Na koniec osobiście przyznał, że nie podporządkuje się „ograniczeniom nielegalnej godziny policyjnej”.

RadioZET.pl/Facebook